Logo Starostwo Powiatowe Siemiatycze - Przyjazny Urząd

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 2850
W sumie: 36302

Walory przyrodnicze

Powiat siemiatycki charakteryzuje się bogatymi walorami przyrodniczo-krajoznawczymi dzięki malowniczemu położeniu w dolinie środkowego Bugu.


Jest to najbardziej interesujący fragment doliny rzeki, zwany Podlaskim Przełomem Bugu, rozciągający się od Niemirowa do Drohiczyna. Główne walory przyrodniczo-krajobrazowe doliny Bugu decydujące o jej swoistości i niepowtarzalności w skali kraju, a nawet Europy to:

 • naturalne koryto rzeczne z licznymi skarpami, mieliznami, wyspami, z przepięknymi starorzeczami zwanymi bużyskami, rozległymi łąkami i pastwiskami,
 • wysokie krawędzie wysoczyzny morenowej, z rozległą panoramą widokową na dolinę Bugu (np. Góra Zamkowa w Drohiczynie, Góra Zamkowa w Mielniku, punkt widokowy w Niemirowie),
 • bogactwo fauny i flory z dużym udziałem rzadkich, ginących i chronionych roślin i zwierząt (do najliczniej występujących ryb należy szczupak, leszcz, krąp i płoć; mniej licznie występuje karp, okoń, sandacz),
 • leśne oazy ciszy i spokoju.

O bogactwie środowiska przyrodniczego powiatu siemiatyckiego świadczą duże kompleksy leśne niezniszczone działalnością człowieka (32% ogółu pow. powiatu to lasy). Największy wskaźnik lesistości występuje w gminie Mielnik - 60% i Nurzec-Stacja - 44%. Z kolei najbogatszy kompleks leśny, położony w południowej części Nadleśnictwa Nurzec-Stacja, jest pozostałością Puszczy Nurzeckiej, w dawnych czasach stanowiącej własność prywatną Kmitów, później Tęczyńskich, Radziwiłłów i Sapiehów. Na przełomie XVIII-XIX w. tereny te należały do księżnej Jabłonowskiej. Główne gatunki drzew to sosna zwyczajna, dąb i brzoza. Na terenie nadleśnictwa wyodrębnione są obwody łowieckie, na których działa 12 kół łowieckich. Wśród zwierzyny łownej występują łosie, sarny, dziki, jelenie i coraz częściej wilk, natomiast wśród ptactwa spotyka się cietrzewie, kuropatwy, jarząbki. W odnogach dziewiczego Bugu występuje ptactwo wodne.
 


Król Dębów - Rezerwat Sokóle k. Nurca Stacji


Ze względu na unikalne walory przyrodniczo-krajobrazowe na terenie powiatu utworzono:

1) Obszary Chronionego Krajobrazu:

 • "Dolina Bugu" - obejmuje część gmin: Mielnik, Siemiatycze i Drohiczyn - 31162 ha
 • "Dolina Bugu i Nurca" - obejmuje część gminy Perlejewo - 852 ha. Na bazie tych terenów projektowano utworzenie Parku Krajobrazowego "Dolina Bugu". Ze względu na brak pełnej aprobaty ze strony samorządów sprawę odłożono na czas późniejszy.

2) Rezerwaty:

 • "Góra Uszeście" (204 m n.p.m.) w Mielniku chroniący roślinność kserotermiczną
 • "Grąd Radziwiłłowski" w Radziwiłłówce,
 • "Sokóle" w gminie Nurzec-Stacja,
 • "Koryciny" w gminie Grodzisk, Nadleśnictwo Rudka. 3) Zespół przyrodniczo-krajobrazowy w Mielniku:
 • "Głogi" - fragment krawędzi przełomowej doliny Bugu w Mielniku. Są to dobrze zachowane twory polodowcowe w postaci serii wzniesień poprzecinanych siecią wąwozów, występują tu rzadkie gatunki kserotermiczne.

Występują też liczne pomniki przyrody - 40 sztuk. najwięcej w Nurcu-Stacji, Mielniku, Dziadkowicach. W miejscowości Siemiony znajduje się największe skupisko 58 dębów w wieku 200-300 lat.

Starosta

Jan Zalewski

Przyjęcia interesantów

Starostwo Powiatowe

ul. Leg. Piłsudskiego 3
17-300 Siemiatycze
tel.: (85) 65 66 500
fax: 85 65 66 501
e-mail: powiat@siemiatycze.pl


           

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

sierpień 2020
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

 • :
 • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.