Logo Starostwo Powiatowe Siemiatycze - Przyjazny Urząd

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 26456
W sumie: 103385

News

News zdjęcie id 1016

Ja Żołnierz Wojska Polskiego...przysięga wojskowa w Siemiatyczach, było patriotycznie i wzruszająco

04.02.2018

W niedzielę, 4 lutego na placu przed Starostwem Powiatowym w Siemiatyczach ponad 100 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej złożyło przysięgę wojskową.

W uroczystościach uczestniczyli m.in.: Mariusz Błaszczak Minister Obrony Narodowej, Generał Wiesław Kukuła dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej w Polsce, Bohdan Paszkowski - Wojewoda Podlaski, Marszałek Województwa Podlaskiego Jerzy Leszczyński, Jan Zalewski Starosta Siemiatycki, Marek Bobel Wicestarosta Siemiatycki, burmistrzowie, wójtowie, szefowie służb mundurowych, kombatanci, żołnierze oraz rodziny Żołnierzy WOT.

"Ja żołnierz Wojska Polskiego przysięgam

służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej,

bronić jej niepodległości i granic.

Stać na straży Konstytucji,

strzec honoru żołnierza polskiego,

sztandaru wojskowego bronić.

Za sprawę mojej Ojczyzny,

w potrzebie krwi własnej ani życia nie szczędzić.

Tak mi dopomóż Bóg."

Uroczystość rozpoczęła się o godz. 9.30 wprowadzeniem pododdziałów WOT na placu przed siemiatyckim starostwem.

Słowa wojskowej przysięgi wypowiedziało dzisiaj ponad 100 żołnierzy. Wśród nich byli mieszkańcy powiatów: siemiatyckiego, hajnowskiego, bielskiego, wysokomazowieckiego.

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak podziękował żołnierzom WOT za podjętą decyzję o służbie w Wojsku Polskim i zaangażowanie jakim wykazali się podczas szkolenia, instruktorom i dowódcom za szkolenie, a rodzicom żołnierzy za patriotyczne wychowanie.

- Wasze zadanie, podstawowe zadanie to stanie na straży bezpieczeństwa Polski i Polaków. Na co dzień będziecie także ściśle współpracować z administracją lokalną, będziecie ściśle współpracować z Państwową Strażą Pożarną, z ochotniczymi strażami pożarnymi i z polską policją. Odwołujecie się w swojej służbie do tego wielkiego wydarzenia, do tej szlachetnej postawy, do Armii Krajowej, która stała na straży bezpieczeństwa Polaków w sytuacji okupacji najpierw niemieckiej, później sowieckiej. Chciałbym, żebyście o tym pamiętali, że odwołujecie się do tych szlachetnych polskich postaw - mówił Minister Mariusz Błaszczak.

Nie zabrakło też odznaczeń i gratulacji dla wyróżniających się żołnierzy. Te na ręce nowo zaprzysiężonych żołnierzy i ich najbliższych złożył minister Mariusz Błaszczak oraz dowódca 1. Podlaskiej Brygady OT płk Sławomir Kocanowski.

Po oficjalnych uroczystościach delegacja Minister Mariusz Błaszczak, dowódca 1. Podlaskiej Brygady OT płk Sławomir Kocanowski, wraz z kombatantami złożył wieniec pod Obeliskiem Niepodległości znajdującym się przy siemiatyckim starostwie.

To symboliczny hołd ku czci i pamięci Powstańców Styczniowych, którzy walczyli w Siemiatyczach o Wolność Polski. 

Wojska Obrony Terytorialnej to piąty rodzaj sił zbrojnych - obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej oraz Wojsk Specjalnych.

Mają ściśle współdziałać z wojskami operacyjnymi, a ich misją jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. Do głównych zadań WOT w czasie pokoju będzie należało m.in. przeciwdziałanie i zwalczanie skutków klęsk żywiołowych.

Starosta

Jan Zalewski

Przyjęcia interesantów

Starostwo Powiatowe

ul. Leg. Piłsudskiego 3
17-300 Siemiatycze
tel.: (85) 65 66 500
fax: 85 65 66 501
e-mail: powiat@siemiatycze.pl


           

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

grudzień 2019
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.