Logo Starostwo Powiatowe Siemiatycze - Przyjazny Urząd

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 9748
W sumie: 22363

News

News zdjęcie id 1037

I Bieg "Tropem Wilczym" w Powiecie Siemiatyckim - ponad 200 biegaczy na starcie

04.03.2018

Blisko 220 osób – głównie mieszkańców Powiatu Siemiatyckiego – pobiegło w patriotycznym Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”, który odbył się na terenie Gminy Perlejewo.

Oddanie hołdu wszystkim „niezłomnym” żołnierzom podziemia niepodległościowego to główna idea organizacji Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych TROPEM WILCZYM. Organizatorami patriotycznego biegu było Starostwo Powiatowe w Siemiatyczach i Gmina Perlejewo.

Po latach zapomnienia a w czasach PRL-u, celowego szkalowania pamięci bohaterskich żołnierzy niezłomnych, nadszedł czas przywracania pamięci o Nich i Ich ofierze.

Uczestnicy mieli do wyboru jedną z dwóch tras. Krótszą o długości 1963 metrów (Pieczyski – Perlejewo), symbolizującą datę śmierci ostatniego z Żołnierzy Wyklętych – sierżanta Józefa Franczaka pseudonim Lalek.

Na tym dystansie sprawdziło się ponad 150 zawodników. Dłuższa trasa mierzyła 5 kilometrów (od skrzyżowania Twarogi Trąbnica–Inochy do miejscowości Perlejewo).

Na tym dystansie bieg otworzył Starosta Powiatu Siemiatyckiego Jan Zalewski, Wicestarosta Marek Bobel i Wójt Gminy Perlejewo Krzysztof Radziszewski.

Nie liczył się czas ani szybkość pokonania wyznaczonej trasy, bo najważniejszy był sam udział. Pobiegli … by docenić wysiłek Żołnierzy Wyklętych w walce o wolną Polskę, pokazać że historia działaczy podziemia niepodległościowego nie jest obojętna a także uczcić i oddać hołd bohaterom. Najmłodszą biegaczką była 7-letnia Lena Furmaniak, która przebiegła z trenerem Pawłem Kowalczykiem 1963m.

Nie był mierzony czas, nikt nie odnotowywał nazwisk na symbolicznej mecie. Liczył się udział i pamięć o walce podziemia niepodległościowego z komunistyczną władzą powojennej Polski.

Wszyscy uczestnicy biegu otrzymali koszulkę z grafiką o tematyce Żołnierzy Wyklętych oraz pakiety patriotyczne. Na mecie pamiątkowy medale biegaczom wręczyli Starosta Powiatu Siemiatyckiego Jan Zalewski, Wicestarosta Marek Bobel, Wójt Gminy Perlejewo Krzysztof Radziszewski oraz Przewodniczący Rady Gminy Perlejewo Stanisław Wojtkowski.

Po zakończonym biegu wszyscy udali się na cmentarz w Perlejewie, gdzie uczczono pamięć poległych żołnierzy, zapalono znicze i złożono kwiaty na grobie Żołnierzy Wyklętych, którzy zginęli 18 sierpnia 1945 roku w Miodusach Pokrzywnych w zwycięskim boju z grupą operacyjną NKWD, LWP i Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego.

Wszystkim uczestnikom biegu Gmina Perlejewo dodatkowo przygotowała wyśmienitą grochówkę.

Dziękujemy serdecznie wszystkim uczestnikom za udział w biegu i uczczenie razem z nami pamięci Niezłomnych Żołnierzy Wyklętych.

Organizatorem biegu było Starostwo Powiatowe w Siemiatyczach i Gmina Perlejewo. Wydarzenie wsparli także: Ochotnicza Straż Pożarna w Perlejewie, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Siemiatyczach, Komenda Powiatowa Policji w Siemiatyczach, SP ZOZ Siemiatycze.

Bieg "Tropem Wilczym" jest jednym z wydarzeń towarzyszących przypadającemu 1 marca Narodowemu Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Ustanowił go w 2011 r. parlament "w hołdzie Żołnierzom Wyklętym - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu".

Starosta

Jan Zalewski

Przyjęcia interesantów

Starostwo Powiatowe

ul. Leg. Piłsudskiego 3
17-300 Siemiatycze
tel.: (85) 65 66 500
fax: 85 65 66 501
e-mail: powiat@siemiatycze.pl


           

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

kwiecień 2019
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.