Logo Starostwo Powiatowe Siemiatycze - Przyjazny Urząd

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 5769
W sumie: 39221

News

News zdjęcie id 1200

Jubileuszowe zgromadzenie Związku Powiatów Polskich w Warszawie

13.09.2018

Na Zamku Królewskim w Warszawie odbyło się Zgromadzenie Jubileuszowe Związku Powiatów Polskich. W uroczystości uczestniczył Starosta Siemiatycki Jan Zalewski.

Na zamku odbyła się uroczysta Gala podczas której wyróżnieni zostali starostowie i prezydenci 20-lecia. Tytuł ten otrzymali starostowie, którzy od samego początku istnienia powiatów pełnili i pełnią swoje funkcje.

To na Zamku Królewskim w Warszawie równo 20 lat temu odbyło się uroczyste wręczenie aktów erekcyjnych przedstawicielom wszystkich powiatów. W Polsce zgodnie z podziałem administracyjnym mamy 314 powiatów oraz 66 miasta na prawach powiatów, które są gminami, ale realizują także zadania powiatów.

 

Delegaci i Goście

Zgromadzenia Jubileuszowego
Związku Powiatów Polskich

Szanowny Panie Prezesie!
Szanowni Delegaci oraz Goście Zgromadzenia!

Serdecznie pozdrawiam organizatorów i uczestników Zgromadzenia Jubileuszowego Związku Powiatów Polskich, a także za Państwa pośrednictwem – samorządowców i mieszkańców powiatów z całej Polski. Spotkania i rozmowy w gronie delegatów reprezentujących powiaty i miasta na prawach powiatu oraz gości związanych z samorządem powiatowym to doskonała okazja do podsumowań i wypracowania nowych rozwiązań, ale przede wszystkim sposobność, aby podkreślić znaczenie lokalnych wspólnot dla rozwoju demokracji i umacniania fundamentów Rzeczypospolitej.

Przywrócenie po upadku systemu komunistycznego autentycznego samorządu terytorialnego z pewnością stanowi jedno z najważniejszych osiągnięć tamtego czasu. Samorządy powiatowe miały znaczący udział w kształtowaniu społeczeństwa obywatelskiego, a oddanie głosu obywatelom w sprawach, które najlepiej znali, wynikała wprost z idei ruchu Solidarności. Było to również w pewnej mierze przywrócenie polskiej tradycji, wziąwszy pod uwagę fakt, że powiaty już od wieków miały w naszej historii ugruntowane miejsce. Bardzo się cieszę, że od samego początku samorządność terytorialna stara się sprostać wyzwaniom współczesności, a jednocześnie kładzie duży nacisk na kultywowanie dziedzictwa małych ojczyzn. To właśnie dzięki istnieniu powiatów, dzięki kreatywności i wytężonej codziennej pracy działaczy samorządowych mieszkańcy mogą jeszcze mocniej angażować się w lokalną kulturę, wzmacniając więzi społeczne i gospodarcze i pomnażając potencjał Polski powiatowej.

Dwudziesta rocznica reaktywowania samorządu powiatowego ma swą dodatkową wymowę. Obchodzimy ją bowiem w roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, co zachęca do szukania nawiązań do historii Rzeczypospolitej. W czasie zaborów to właśnie pozytywistyczna praca organiczna, idea indywidualnego oddolnego doskonalenia, obok czynu insurekcyjnego, była jedną z dróg  prowadzących do uwolnienia Ojczyzny od ciemiężycieli. Miała na celu popowstaniową organizację polskiego społeczeństwa i intensywny rozkwit ekonomiczny, ale nade wszystko zachowanie narodowego bytu w sytuacji braku własnej państwowości. Dziś, już w wolnej Polsce, Państwa pracę w wielu aspektach można postrzegać jako kontynuowanie tamtego pięknego dziedzictwa polskich społeczników. Podczas moich licznych spotkań z mieszkańcami powiatów w całej Polsce mam okazję rozmawiać o sprawach, które dla Państwa wspólnot są kluczowe. Zawsze z uwagą wysłuchuję informacji i opinii. Jest to dla mnie źródło cennej wiedzy, zwłaszcza w kontekście udziału środowisk samorządowych w debacie o ustroju Rzeczypospolitej. Uważam bowiem, że zapewnienie jak największych gwarancji dla wzmocnienia lokalnych wspólnot ze wszech miar zasługuje na wsparcie. Chciałbym serdecznie podziękować za Państwa dotychczasowy udział w debacie, za obywatelski głos, który postrzegam jako szczególny wyraz troski o dobro polskiego społeczeństwa i całego ustrojowego gmachu naszej Ojczyzny.

Gratulując jubileuszu, pragnę złożyć podziękowania i wyrazy uznania wszystkim działaczom samorządowym za zaangażowanie na rzecz rozwoju powiatów i całej Rzeczypospolitej. Życzę Związkowi Powiatów Polskich owocnych obrad, jak najwięcej sukcesów oraz satysfakcji z pracy wykonywanej dla dobra wspólnego.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

 
 

Starosta

Jan Zalewski

Przyjęcia interesantów

Starostwo Powiatowe

ul. Leg. Piłsudskiego 3
17-300 Siemiatycze
tel.: (85) 65 66 500
fax: 85 65 66 501
e-mail: powiat@siemiatycze.pl


           

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

sierpień 2020
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.