Logo Starostwo Powiatowe Siemiatycze - Przyjazny Urząd

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 9748
W sumie: 9748

News

News zdjęcie id 1241

Leśnicy i myśliwi uczcili 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę

05.11.2018

W sobotę, 3 listopada w Adamowie, w Lasach Nurzeckich odsłonięto krzyż i obelisk upamiętniające 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

Krzyż i obelisk ufundowali leśnicy i myśliwi z Nurzeckich Lasów, by przypominał o ich udziale w walce o wolność i niepodległość Polski.

Na kamiennej płycie umieszczono napis „Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości. Józef Piłsudski”.

W uroczystościach uczestniczyli: biskup drohiczyński JE Tadeusz Pikus, prawosławny biskup siemiatycki JE Warsonofiusz, którzy modlili się w intencji Ojczyzny, w intencji leśników i myśliwych, oraz za wszystkich, którzy oddali życie za Polskę. Biskupi poświecili krzyż i obelisk, w wydarzeniu tym uwzieli udział też kapłani z okolicznych parafii obu wyznań.

 

W uroczystościach w lesie przy drewnianym monumentalnym krzyżu bardzo licznie uczestniczyli leśnicy, myśliwi i mieszkańcy okolicznych wsi Adamowa, Adamowa Zastawie i Mętnej. Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Białymstoku reprezentował z-ca dyrektora Zenon Angielczyk, władze samorządowe reprezentował wicestarosta siemiatycki Marek Bobel. Leśnikom Nadleśnictwa Nurzec towarzyszył Nadleśniczy Eugeniusz Chursowicz, obecni byli myśliwi trzech kół myśliwskich: Koło Łowieckie „Cyranka” Drohiczyn wraz z Prezesem Jackiem Zgierunem, Koło Łowieckie „Kuna” Siemiatycze wraz z Prezesem Jerzym Konradem, Wojskowe Koło Łowieckie „Jeleń” Nurzec z Prezesem Henrykiem Boguszewskim, oraz wielu innych zaproszonych gości.

Przypomniano historię zaangażowania leśników i myśliwych w walkę i obronę niepodległości Polski, mówiono też o ich udziale w budowaniu dobrobytu Polski, poprzez troskę o lasy i powiększanie ich obszarów poprzez zalesienia. Wspominano osoby prześladowane przez zaborców i okupantów, o wywózkach na Syberię i innych represjach, które dotknęły to środowisko.

Podczas tych uroczystości w Nurzeckich Lasach rozbrzmiewały myśliwskie melodie, oraz pieśni patriotyczne, które przeplatały się ze słowami zanoszonych modlitw.

żródło: www.podlasie24.pl

Starosta

Jan Zalewski

Przyjęcia interesantów

Starostwo Powiatowe

ul. Leg. Piłsudskiego 3
17-300 Siemiatycze
tel.: (85) 65 66 500
fax: 85 65 66 501
e-mail: powiat@siemiatycze.pl


           

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

marzec 2019
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.