Logo Starostwo Powiatowe Siemiatycze - Przyjazny Urząd

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 5654
W sumie: 22988

News

News zdjęcie id 1268

Świętujemy Sto lat praw wyborczych kobiet W POLSCE - iluminacja na siemiatyckim starostwie

27.11.2018

28 listopada 1918. Naczelnik Państwa Józef Piłsudski podpisuje dekret o ordynacji do Sejmu Ustawodawczego zawiera on punkt przyznający prawa wyborcze kobietom. W tym roku obchodzimy 100-lecie odzyskania Niepodległości przez Polską, ale również 100-lecie nadania Praw Wyborczych Kobietom w Polsce.

ILUMINACJA NA SIEMIATYCKIM STAROSTWIE POJAWI SIĘ DZIŚ - 28 LISTOPADA O GODZ. 18.00

W 100 ROCZNICĘ NADANIA PRAW WYBORCZYCH

(PRZEZ KOLEJNE DNI BĘDZIE WYŚWIETLANA DO GODZ. 21.30.)

Wielka Wojna, a zwłaszcza jej ostatnie kilkanaście miesięcy, była okresem wzmożonej aktywności ruchu kobiecego na ziemiach polskich. Stało się tak nieprzypadkowo, ponieważ powszechnie stawiano sobie wówczas pytanie o kształt przyszłej państwowości polskiej. W takiej atmosferze działaczki lewicowo-niepodległościowego, opowiadającego się po stronie Piłsudskiego odłamu Ligi Kobiet Pogotowia Wojennego wystąpiły z inicjatywą zorganizowania Zjazdu Kobiet Polskich. Zjazd odbył się w dniach 8-9 września 1917 r. w Warszawie. Obradom, w których uczestniczyło około tysiąca delegatek, przewodniczyła Justyna Budzińska-Tylicka, lekarka-społecznik i wieloletnia działaczka Polskiej Partii Socjalistycznej. Zebrane kobiety sformułowały wówczas uchwałę, w której domagały się przyznania im opartych na demokratycznych podstawach, równych z mężczyznami praw politycznych oraz czynnego i biernego prawa wyborczego.

Pokłosiem Zjazdu było powołanie Centralnego Komitetu Politycznego Równouprawnienia Kobiet Polskich. Jego przedstawicielki uzyskały poparcie swoich postulatów przez Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej w Lublinie, a już 11 listopada 1918 r. dwuosobowa dele-gacja Komitetu (Justyna Budzińska-Tylicka i Maria Chmieleńska) udała się do Józefa Piłsudskiego. Spotkanie u dawnego brygadiera przebiegło w atmosferze zrozumienia dla postulatów kobiecych. Znalazły one oddźwięk w podpisanym 28 listopada przez naczelnika państwa dekrecie o ordynacji wyborczej do Sejmu Ustawodawczego.

Artykuł 1 dekretu stanowił: „Wyborcą do Sejmu jest każdy obywatel państwa bez różnicy płci, który do dnia ogłoszenia wyborów ukończył 21 lat”. Prawo to nie przysługiwało jedynie wojskowym wszystkich stopni. Dzień wcześniej Piłsudski kontrasygnował dekret przyznający kobietom prawo udziału w zgromadzeniach gminnych. Co warte podkreślenia, przyznanie prawa głosu kobietom było zgodne z oczekiwaniami przeważającej części polskich elit politycznych.

Przyjęte wówczas rozwiązania prawne były ewenementem. W większości państw europejskich i w Stanach Zjednoczonych kobiety nie miały jeszcze praw wyborczych, a w takich krajach jak Włochy czy Francja musiały na nie czekać aż do zakończenia II wojny światowej. Ponadto wprowadzane stopniowo w poszczególnych państwach równouprawnienie w prawie do głosowania nie zawsze szło w parze z możliwością kandydowania.

Kampania wyborcza do Sejmu Ustawodawczego ruszyła oficjalnie po ukazaniu się dekretów naczelnika, choć organizacje kobiece już wcześniej rozpoczęły przygotowania. Chodziło nie tyle o rozreklamowanie kandydatek, co o rozpropagowanie idei wyborów. Kobiety stały się zresztą od razu ważnym wyborcą, bowiem w wielu regionach wciąż kształtującej się Polski stanowiły wyraźną większość uprawnionych do głosowania (np. w Krakowie 57,6 proc.). Był to z jednej strony wynik wojny, z drugiej ordynacji wyborczej, która pozbawiała głosu wojskowych, a liczba zmobilizowanych mężczyzn wciąż pozostawała znacząca. Wydaje się, że w tej kampanii bardziej niż w późniejszych odwoływano się bezpośrednio do elektoratu kobiecego. Czyniły tak wszystkie ugrupowania polityczne, kusząc kobiety całym wachlarzem haseł, zgodnych oczywiście z linią ideową poszczególnych partii. Co ważne, kierowano je nie tylko do elit, ale do ogółu kobiet, choćby do licznej w większych miastach, a tym samym stanowiącej realną siłę wyborczą, żeńskiej służby domowej.

https://plus.dziennikpolski24.pl/krakowski-oddzial-ipn-i-dziennik-polski-przypominaja-sto-lat-praw-wyborczych-kobiet/ar/13677260

 

Starosta

Jan Zalewski

Przyjęcia interesantów

Starostwo Powiatowe

ul. Leg. Piłsudskiego 3
17-300 Siemiatycze
tel.: (85) 65 66 500
fax: 85 65 66 501
e-mail: powiat@siemiatycze.pl


           

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

lipiec 2020
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.