Logo Starostwo Powiatowe Siemiatycze - Przyjazny Urząd

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 1035
W sumie: 34487

News

News zdjęcie id 1344

Pobiegli, aby oddać hołd Niezłomnym. bieg "TROPEM WILCZYM" W POWIECIE SIEMIATYCKIM - PONAD 210 BIEGACZY NA STARCIE

03.03.2019

W niedzielę, 3 marca, w samo południe mieszkańcy Powiatu Siemiatyckiego i okolic stanęli na starcie biegu "Tropem Wilczym" na trasie Perlejewo - Granne aby uczcić pamięć żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 - 1963. 

Organizatorami patriotycznego biegu było Starostwo Powiatowe w Siemiatyczach i Gmina Perlejewo. Ogólnopolskim organizatorem i koordynatorem akcji była Fundacja Wolność i Demokracja w Warszawie, która w tym roku naszemu powiatowi przyznała 200 pakietów startowych. Wszystkie pakiety zostały wykorzystane poprzez rejestrację do 26 lutego, a w samym biegu wzięło udział znacznie więcej osób niż pakietów startowych. 

Popularyzacja biegania jako najprostszej formy ruchu, upowszechnianie kultury fizycznej i sportu, upamiętnienie Dnia Żołnierzy Wyklętych, oraz upowszechnianie i przybliżanie historii niepodległości i postaw patriotycznych to główne cele tegorocznej edycji Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych “Tropem Wilczym".

Tuż przed samym biegiem na cmentarzu w Perlejewie uczczono pamięć poległych żołnierzy. Zapalono znicze i złożono kwiaty na grobie Żołnierzy Wyklętych, którzy zginęli 18 sierpnia 1945 roku w Miodusach Pokrzywnych w zwycięskim boju z grupą operacyjną NKWD, LWP i Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego. Był czas na chwilę zadumy i krótką modlitwę.

Uczestnicy mieli do wyboru jedną z dwóch tras. Krótszą o długości 1963 metrów, symbolizującą datę śmierci ostatniego z Żołnierzy Wyklętych – sierżanta Józefa Franczaka pseudonim Lalek.

Na tym dystansie sprawdziło się ponad 130 biegaczy. Dłuższa trasa mierzyła 5 kilometrów (od Perlejewa do Grannego).

 

 

Symboliczny sygnał do startu dali Starosta Powiatu Siemiatyckiego Jan Zalewski, Wicestarosta Marek Bobel i Wójt Gminy Perlejewo Jakub Wierzbicki.

Nie liczył się czas ani szybkość pokonania wyznaczonej trasy, bo najważniejszy był sam udział. Pobiegli … by docenić wysiłek Żołnierzy Wyklętych w walce o wolną Polskę, pokazać iż historia działaczy podziemia niepodległościowego nie jest obojętna a także uczcić i oddać hołd polskim bohaterom.

Wszyscy uczestnicy biegu otrzymali koszulkę z grafiką o tematyce Żołnierzy Wyklętych oraz pakiety patriotyczne. Na mecie pamiątkowy medale biegaczom wręczyli Starosta Powiatu Siemiatyckiego Jan Zalewski, Wicestarosta Marek Bobel, Wójt Gminy Perlejewo Jakub Wierzbicki oraz Przewodniczący Rady Gminy Perlejewo.

Wspaniała inicjatywa, niesamowita lekcja patriotyzmu angażująca znaczną część mieszkańców i propagująca pamięć o Niezłomnych, a przede wszystkim oddająca im hołd w biegu.

Dziękujemy serdecznie wszystkim Uczestnikom za udział w biegu i uczczenie razem z nami pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Organizatorem biegu było Starostwo Powiatowe w Siemiatyczach i Gmina Perlejewo. Wydarzenie wsparli także: Ochotnicza Straż Pożarna w Perlejewie, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Siemiatyczach, Komenda Powiatowa Policji w Siemiatyczach, SP ZOZ Siemiatycze.

Starosta

Jan Zalewski

Przyjęcia interesantów

Starostwo Powiatowe

ul. Leg. Piłsudskiego 3
17-300 Siemiatycze
tel.: (85) 65 66 500
fax: 85 65 66 501
e-mail: powiat@siemiatycze.pl


           

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

sierpień 2020
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.