Logo Starostwo Powiatowe Siemiatycze - Przyjazny Urząd

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 17971
W sumie: 120114

News

News zdjęcie id 1393

broń, śmigłowce, nowoczesny sprzęt wojskowy - to były wspaniałe pokazy wojskowe w Czartajewie i Siemiatyczach

07.04.2019

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak spotkał się w niedzielę w Czartajewie z żołnierzami 12. Brygady Zmechanizowanej ze Szczecina w ramach ćwiczeń, które odbywają na Lubelszczyźnie i w Podlaskiem.

Szef MON oglądał m.in. element ćwiczenia związany z uzupełnianiem w śmigłowcach paliwa i amunicji w doraźnie organizowanych miejscach, w których śmigłowce mogą wylądować w terenie, nie na lotnisku (tzw. FARP - Forward Arming and Refuelling Point). Manewry wojska obserwowali licznie zebrani mieszkańcy Czartajewa oraz okolicznych miejscowości.

Takich pokazów wojskowych w naszym powiecie nie było nigdy wcześniej. Zostały one zorganizowane we współpracy z Powiatem Siemiatyckim. Dodatkowo w Siemiatyczach można oglądać sprzęt wojskowy i porozmawiać z żołnierzami w trakcie pikniku militarnego nad małym zalewem.

Minister Mariusz Błaszczak podkreślił, że dla rządu PiS bezpieczeństwo Polski jest priorytetem.

- Przeznaczamy duże pieniądze na modernizację Wojska Polskiego - mówił minister podczas spotkania z dziennikarzami. - W ostatni piątek spotkałem się z wiceprezydentem Lockheed Martin, z firmą, która dostarcza pociski do systemu Patriot dla Polski, która dostarcza również system HIMARS, czyli rakiety do 300 km dla Wojska Polskiego. Rozmawiałem również na temat samolotów F-35, a więc samolotów piątej generacji, które jestem o tym przekonany zostaną dostarczone do Wojska Polskiego w stosunkowo krótkim czasie i za dobrą cenę. To jest cel tego ćwiczenia, żeby Wojsko Polskie było mobilne, żeby Wojsko Polskie odpowiadało swoimi umiejętnościami najwyższym standardom NATO-wskim, najwyższym standardom, które zostały stworzone przez wojska Stanów Zjednoczonych. Bardzo się cieszę z tego, co widziałem, z tej rozmowy, którą odbyłem zarówno z dowódcami, jak i z żołnierzami. To jest dowód tego, że Wojsko Polskie spełnia te najwyższe standardy.

Ćwiczenia 12. Brygady Zmechanizowanej ze Szczecina rozpoczęły się kilka tygodni temu od szybkiego przerzutu sprzętu i żołnierzy ze Szczecina na ścianę wschodnią.

W tym rejonie wspólnie z innymi jednostkami m.in. 25. Brygadą Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego, 1. Brygadą Pancerną z Wesołej, 21. Brygadą Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa i 1. Brygadą Lotnictwa Wojsk Lądowych z Inowrocławia, żołnierze ze Szczecina współpracowali w zakresie realizacji procedur kryzysowych, zabezpieczenia wojsk, do wspólnych działań angażowali także lokalne instytucje i służby mundurowe z regionu.

Po raz pierwszy wojska operacyjne współdziałają w bezpośredniej relacji z WOT w rejonach ich odpowiedzialności. Manewry polskich żołnierzy na wschodzie zostały także zsynchronizowane z ćwiczeniami wojsk amerykańskich stacjonujących na poligonie w Drawsku Pomorskim.

 

Starosta

Jan Zalewski

Przyjęcia interesantów

Starostwo Powiatowe

ul. Leg. Piłsudskiego 3
17-300 Siemiatycze
tel.: (85) 65 66 500
fax: 85 65 66 501
e-mail: powiat@siemiatycze.pl


           

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

październik 2019
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.