Logo Starostwo Powiatowe Siemiatycze - Przyjazny Urząd

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 22240
W sumie: 220835

News

News zdjęcie id 1423

Powiatowy Dzień Strażaka w Drohiczynie

05.05.2019

W sobotę, 4 maja w dniu wspomnienia Św. Floriana swoje święto obchodzą strażacy. W województwie podlaskim jako pierwsi świętowali strażacy w powiecie siemiatyckim, 4 maja powiatowy dzień strażaka zorganizowano w Drohiczynie.

W uroczystościach tych brał udział Jarosław Zieliński Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Poseł RP. Gospodarzami uroczystości był - Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Siemiatyczach st. bryg. Jerzy Sitarski, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP dh Jan Okuniewski oraz Burmistrz Drohiczyna Wojciech Borzym.

Gośćmi uroczystości byli: nadbryg. Jarosław Wendt – Podlaski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej; kapelani wojewódzcy straży pożarnej - o. Sergiusz Matwiejczuk i ks. Wojciech Ejsmont; kapelan diecezjalny strażaków diecezji drohiczyńskiej – ks. Wiesław Niemyjski; kapelan powiatowy strażaków powiatu siemiatyckiego – ks. Jan Krasowski; kapelan prawosławny strażaków powiatu siemiatyckiego – ks. Mirosław Niczyporuk; Jan Zalewski – starosta powiatu siemiatyckiego, Marek Bobel – wicestarosta powiatu siemiatyckiego; Henryk Boguszewski – przewodniczący rady powiatu; Komendant Powiatowy Policji w Siemiatyczach - mł. insp. Tomasz Wyszkowski; Jakub Fic – kierownik ZUS Siemiatycze, wójtowie z powiatu siemiatyckiego, przedstawiciele straży granicznej, nadleśnictw, służb medycznych. W święcie strażaków powiatu siemiatyckiego uczestniczyły pododdziały i poczty sztandarowe z całego powiatu, drużyny młodzieżowe, pracownicy cywilni. Dowódcą uroczystości był kapitan Szymon. Piotrowski.Witając zebranych Komendant Powiatowy PSP w Siemiatyczach st. bryg. Jerzy Sitarski zwrócił uwagę na wyjątkowość tego dnia, bo od lat nie zdarzyło się by powiatowe obchody dnia strażaka w powiecie siemiatyckim udało się zorganizować dokładnie 4 maja. Strażakom życzył, by święty Florian wspierał ich ciężka służbę.

Odczytano list Prezydenta RP Andrzeja Dudy z okazji dnia strażaka. Następnie głos zabrał Wiceminister MSWiA Jarosław Zieliński, podkreślając wielką i ważna rolę jaką pełnią strażacy. Podkreślał, że strażacy nie tylko gaszą pożary ale są najbardziej wielofunkcyjną służbą ze wszystkich innych - około 500 tys. zdarzeń rocznie, w których interweniują strażacy, to wyjazdy do akcji co minutę. Wyrażał uznanie i dziękował za ofiarną pracę strażaków. Podkreślał, że strażaków cechuje ofiarność, empatia i profesjonalizm, ale do pełnienia skutecznej i bezpiecznej pracy niezbędny jest też odpowiedni sprzęt, dlatego tak ważne jest doposażanie jednostek zawodowej i ochotniczej straży pożarnej. Zwracał uwagę, że zakup sprzętu dla straży pożarnej jest współfinansowana przez samorządy. Wyliczał, że montaż finansowy pozwolił na zakup w ubiegłym roku rekordowej liczby 380 pojazdów, zapowiedział jednocześnie, że w tym roku zaplanowano kolejne rekordowe zakupy, do strażaków ma trafić aż 480 pojazdów. 13 samochodów w roku 2018 kupiono w województwie podlaski, w tym roku będzie to 30 pojazdów i będzie to kolejny rekord. - Coraz lepszy sprzęt i lepsze wyszkolenie oznaczają większe bezpieczeństwo, a bezpieczeństwo jest jedna z najważniejszych wartości. Wiceminister zwracał uwagę na wzorową współpracę straży zawodowej i ochotniczej, porównując te formacje do dwóch płuc jednego organizmu.

Ważnym punktem uroczystości było wręczenie odznaczeń i awansów. Na pamiątkę uroczystości wiceminister Zieliński otrzymał obraz św. Floriana wykonany przez osoby niepełnosprawne w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Siemiatyczach.

Po przemówieniach zaproszonych gości, ostatnimi punktami uroczystości były – defilada i wspólne pamiątkowe zdjęcia.

inf i zdjęcia www.podlasie24.pl

Starosta

Jan Zalewski

Przyjęcia interesantów

Starostwo Powiatowe

ul. Leg. Piłsudskiego 3
17-300 Siemiatycze
tel.: (85) 65 66 500
fax: 85 65 66 501
e-mail: powiat@siemiatycze.pl


           

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

luty 2020
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.