Logo Starostwo Powiatowe Siemiatycze - Przyjazny Urząd

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 18726
W sumie: 276878

News

News zdjęcie id 1505

75 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego - Pamiętamy!

01.08.2019

1 sierpnia obchodzimy kolejną rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Powstanie to stało się symbolem walki za Ojczyznę i wolność od totalitarnego zniewolenia. Ten zryw wolnościowy został zorganizowany przez Armię Krajową, która do walki w stolicy zmobilizowała ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane zaledwie na kilka dni, powstanie trwało ponad dwa miesiące. W trakcie działań wojennych na terenie miasta żołnierze polscy podejmowali nierówną walkę z nazistowskim oprawcą.

Osobami, które brały udział w walkach byli bardzo często kilkunastoletni młodzieńcy. Powstańcy  prowadzili działania nie tylko na powierzchni ale też w kanałach zrujnowanego miasta dając tym samym przykład niezwykłego poświęcenia, również dla przyszłych polskich pokoleń.

"Każdego mieszkańca należy zabić, nie wolno brać żadnych jeńców, Warszawa ma być zrównana z ziemią i w ten sposób ma być stworzony zastraszający przykład dla całej Europy". Takiemu bestialskiemu rozkazowi powstańcy stawiali czoła przez 63 dni prowadząc heroiczny i samotny bój z wojskami niemieckimi.

Działania na terenie Warszawy nie były narodowym samobójstwem lecz aktem heroizmu, niweczącym także sowieckie plany zdobycia wschodniej Europy. Stały się policzkiem wymierzonym okupantom. Powstanie mimo iż z punktu widzenia militarnego przegrane, stało się powodem chluby naszego narodu na wiele lat podnosząc ducha w społeczeństwie.

Pokolenie, które walczyło w czasie powstania było pokoleniem zupełnie wyjątkowym, także dlatego, że ci młodzi ludzie wcale nie chcieli być żołnierzami. Było to pokolenie aktywnych patriotów, ludzi którzy chcieli zmienić świat – chcieli być lekarzami, inżynierami, nauczycielami, urzędnikami itd. I dopiero w sytuacji, w której historia zmusiła ich do tego, zostali żołnierzami.

Wolność i nadzieja jutra. To co ja sam mogę zrobić dla mojego kraju ? W  jaki sposób mogę wspomóc moją lokalną społeczność ? Oto pytania jakie zostawili nam Powstańcy. Miedzy innymi o takie ideały jak Ojczyzna, polskość, prawdziwa wolność, podejmowali nierówną, śmiertelną walkę młodzi patrioci. Swoją przelaną krwią spisali dla nas współczesnych prawdziwy testament.

Pamiętajmy o poświęceniu tych, którzy oddali swe życie w walce o niepodległą i wolną Polskę. Przyłączmy się do Warszawy i dziś o godz. 17.00, w rocznicę godziny "W", stańmy na baczność, chyląc czoła przed bohaterstwem, ale i przed ofiarą Powstańców Warszawy z 1944 roku!  

Starosta

Jan Zalewski

Przyjęcia interesantów

Starostwo Powiatowe

ul. Leg. Piłsudskiego 3
17-300 Siemiatycze
tel.: (85) 65 66 500
fax: 85 65 66 501
e-mail: powiat@siemiatycze.pl


           

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

maj 2020
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.