Logo Starostwo Powiatowe Siemiatycze - Przyjazny Urząd

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 6304
W sumie: 39756

News

News zdjęcie id 1512

Powiatowe Obchody Święta Wojska Polskiego w Siemiatyczach

16.08.2019

Pierwszym punktem obchodów zorganizowanych w czwartek, 15 sierpnia miał miejsce na starym cmentarzu gdzie znajdują się groby żołnierzy z lat 1918 - 1920 oraz z II wojny światowej. Przy kwaterach wojennych wystawiono warty honorowe, złożono kwiaty i zapalono znicze, na koniec odegrano na trąbce utwór „Śpij kolego”.

Główne uroczystości odbyły się przy pomniku Żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, gdzie wartę honorową objęli żołnierze z Wojsk Obrony Terytorialnej. Przy pomniku zebrali się mieszkańcy, poczty sztandarowe, przedstawiciele władz samorządowych, delegacje firm, szkół, instytucji, harcerze. Po odśpiewaniu hymnu państwowego zebranych w imieniu organizatorów powitał Krzysztof Andruszkiewicz (członek Zarządu Powiatu Siemiatyckiego), głos zabrali też Starosta Siemiatycki Jan Zalewski i Włodzimierz Brzozowski z Komitetu Budowy Pomnika.

Zwycięstwa pod Warszawą było możliwe dzięki wysiłkowi, ofiarności i poświęceniu całego społeczeństwa. Wielkość tamtych wydarzeń polega na tym, że mimo olbrzymich różnic społecznych, jakie wówczas istniały, do walki z najeźdźcą stanęli wszyscy Polacy - mówił Starosta Jan Zalewski. - W tych trudnych chwilach Sejm, tworzony przez ugrupowania od siebie bardzo ideowo odległe, potrafił powołać Rząd Jedności Narodowej pod przewodnictwem Wincentego Witosa. W tych trudnych chwilach społeczeństwo potrafiło zjednoczyć się w walce o istnienie i przyszłość Polski.

Rokrocznie przy pomniku przedstawiany jest rys biograficzny jednego z Żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych z terenu powiatu siemiatyckiego,m razem o swoim dziadku Franciszku Wierzbickim i jego udziale w walkach o wolną Ojczyznę opowiedział Jakub Wierzbicki – Wójt Gminy Perlejewo.

Księża kościoła katolickiego i prawosławnego poprowadzili modlitwę za Ojczyznę i tych, którzy w jej obronie oddali życie. Następnie złożono kwiaty i zapalono znicze.

Święto Wojska Polskiego to święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzone 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920 roku, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej.

W wolnej Polsce zostało ono wprowadzone przez Sejm ustawą z 30 lipca 1992 r. (weszła ona w życie 13 sierpnia 1992 r.). Nawiązuje ono do obowiązującego w II Rzeczypospolitej Święta Żołnierza. Na dzień jego obchodów wybrano 15 sierpnia, gdyż tego dnia w 1920 r. pierwsze oddziały rozpoczęły forsowanie Wieprza pod Kockiem. Rozpoczęła się w ten sposób słynna kontrofensywa, w wyniku której rozbito wojska rosyjskiego Frontu Zachodniego pod dowództwem Michaiła Tuchaczewskiego.

Pojęcie "cudu nad Wisłą" nawiązuje do szczególnej opieki Matki Bożej nad Polską w czasie wojny z bolszewikami – w dniu 15 sierpnia przypada kościelna uroczystość Wniebowzięcia Matki Bożej. Zwycięstwo Polski nad Rosją w 1920 roku oceniane jest jako największy wkład militarny naszego państwa do dziejów Europy i świata. Była to również dla Polski jedyna od XVII wieku własna wygrana całej wojny, a nie tylko pojedynczej bitwy. Zwycięstwo, które zmieniło bieg globalnej historii.

Starosta

Jan Zalewski

Przyjęcia interesantów

Starostwo Powiatowe

ul. Leg. Piłsudskiego 3
17-300 Siemiatycze
tel.: (85) 65 66 500
fax: 85 65 66 501
e-mail: powiat@siemiatycze.pl


           

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

sierpień 2020
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.