Logo Starostwo Powiatowe Siemiatycze - Przyjazny Urząd

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 19757
W sumie: 70388

News

News zdjęcie id 1553

Dzień Sybiraka w Siemiatyczach

18.09.2019

Od kilkunastu lat we wrześniu w Siemiatyczach obchodzony jest Dzień Sybiraka. Od trzech lat uroczystości te mają charakter diecezjalny. W tym roku odbyły się one w niedzielę, 15 września. Mszę Świętą w intencji wszystkich Sybiraków i ofiar reżimu stalinowskiego oraz ich rodzin w kościele pw. Św. Andrzeja Boboli sprawował biskup drohiczyński Piotr Sawczuk. Powiat Siemiatycki reprezentował Henryk Boguszewski Przewoczniczący Rady Powiatu Siemiatyckiego, Krzysztof Andruszkiewicz członek Zarządu Powiatu Siemiatyckiego, Jerzy Woźniak sekretarz Powiatu Siemiatyckiego.


By oddać cześć Sybirakom na uroczystości przybyły poczty sztandarowe ze sztandarem Związku Sybiraków na czele, przedstawiciele władz samorządowych, służby mundurowe, reprezentacje szkół i zakładów pracy.

Sprawy Sybiraków są dla nas wszystkich bardzo ważne, podkreślał ks. Henryk Polak proboszcz parafii św. Boboli przypominając, że w Siemiatyczach wieloletnim proboszczem był Sybirak ks. Józef Horodeński (tu warto przypomnieć, że Sybiracy związani z Siemiatyczami śp. ks. Józef Horodeński i śp. Franceska Michalska zostali uhonorowani przez IPN nagrodą „Świadek Historii” - przyp. red.). Ks. Polak przypomniał też postać ks. Michała Wilniewczyca, Sybiraka, ojca duchownego, który wychował wiele pokoleń kapłanów diecezji drohiczyńskiej.Przed Mszą Świętą, część artystyczną „Ci, którzy we łzach sieją…” (Psalm 126) – wykonali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II. Po Eucharystii uczestnicy przeszli pod Krzyż Sybiraka Ziemi Siemiatyckiej.

Podczas uroczystości zostali odznaczeni: Henryk Boguszewski, Bożena Krzyżanowska i Elżbieta Rakszawa – Odznaką Honorową Sybiraka oraz Jolanta Sidorowicz – Złotą Odznaką Honorową za Zasługi dla Związku Sybiraków. W imieniu odznaczonych głos zabrała Bożena Krzyżanowska, dyrektor Zespołu Szkół w Siemiatyczach, placówki, której uczniowie od lat biorą udział w Marszu Pamięci Sybiru, a od kilku lat na prośbę Sybiraków  opiekują się sztandarem siemiatyckiego Koła Związku Sybiraków – Ze strony swojej szkoły deklaruję i zapewniam wszystkich Sybiraków, że przekażemy tę pamięć młodym pokoleniom, że będziemy dbać i z honorem reprezentować Związek Sybiraków poprzez sztandar, którym opiekuje się nasze liceum. Pamięć o tej katordze nigdy nie zginie, ale będziemy też pamiętać o bohaterach, którzy przeszli szlak z generałem Andersem, ale będziemy też pamiętać o wspaniałym bohaterstwie kobiet, matek, dzięki którym wiele dzieci powróciło z tej ziemi, chociaż wiele tych matek tam już pozostało. Pamięć o nich nigdy nie zaginie. Na koniec uroczystości, przy Pomniku Sybiraków złożono kwiaty i zapalono znicze.

fot. www.podlasie24.pl

 

Starosta

Jan Zalewski

Przyjęcia interesantów

Starostwo Powiatowe

ul. Leg. Piłsudskiego 3
17-300 Siemiatycze
tel.: (85) 65 66 500
fax: 85 65 66 501
e-mail: powiat@siemiatycze.pl


           

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

listopad 2019
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.