Logo Starostwo Powiatowe Siemiatycze - Przyjazny Urząd

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 5272
W sumie: 22606

News

News zdjęcie id 1556

Minister Jarosław Zieliński przekazał strażakom z 4 powiatów promesy – po 5 tysięcy złotych dla każdej jednostki OSP

20.09.2019

Dziś w siemiatyckim starostwie druhowie i druhny z Ochotniczej Straży Pożarnej z powiatów: siemiatyckiego, bielskiego, wysokomazowieckiego, hajnowskiego z rąk Jarosława Zielińskiego Wiceministra Spraw wewnętrznych i Administracji odebrali promesy odnośnie przekazania pieniędzy z budżetu państwa dla poszczególnych jednostek OSP.

W starostwie stawili się przedstawiciele ponad 160 jednostek OSP, a każda z nich otrzyma po 5 tysięcy złotych. Pieniądze pozwolą im m.in. propagować zasady udzielania pierwszej pomocy, czy organizować przedsięwzięcia oświatowo-kulturalne i sportowe.

Do 48 jednostek OSP z terenu Powiatu Siemiatyckiego trafi blisko 300 tysięcy złotych. W uroczystości uczestniczył Komendant Główny PSP gen. brygadier Leszek Suski, Zastępca Komendanta Wojewódzkiego PSP w Białymstoku st. bryg. Andrzej Sobolewski, Wicestarosta Marek Bobel.

Rząd, doceniając dotychczasową działalność OSP, zdecydował, że zadania realizowane przez ochotnicze straże uzyskały rangę ustawową.

- Dziękuję strażakom ochotnikom za to, że ratujecie życie, mienie i zdrowie ludzi. Stoicie na straży naszego bezpieczeństwa i czynicie to dobrowolnie. Ale słowo „dziękuję” nie wystarczy. Trzeba wspierać te jednostki - mówił Wiceminister Jarosław Zieliński. - Obecny rząd to dostrzega i cieszę się, że mogę dziś Państwu wręczyć promesy. Zrobię wszystko, by w przyszłym roku w budżecie państwa było jeszcze więcej pieniędzy na działalność Ochotniczych Straży Pożarnych. To jest nasz obowiązek, wobec tak szlachetnej służby jaką Państwo wykonujecie na terenie swoich wsi, gmin, miast i powiatów.

Dzięki nowelizacji, oprócz kwestii związanych m.in. z gaszeniem pożarów, do ustawy wpisano inne zadania realizowane dotychczas przez OSP: krzewienie sportu i kultury fizycznej, propagowanie wiedzy i umiejętności w zakresie ochrony przeciwpożarowej, czy popularyzację zasad udzielania pierwszej pomocy.

Dzięki takim zmianom OSP mogą teraz otrzymywać dodatkowe środki na swoją działalność.

Wydatki na realizację tych zadań będą mogły pochodzić z budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz środków przekazywanych przez jednostki organizacyjne, w szczególności stowarzyszenia, fundacje i instytucje ubezpieczeniowe.

Na Ochotnicze Straże Pożarne można liczyć nie tylko w czasie wypadków drogowych, wichur, czy ulewnych opadów deszczu. OSP doskonale integrują środowiska mieszkańców, budują aktywne społeczeństwo i organizują wydarzenia sportowe.

Za wypłatę dodatkowego wsparcia dla OSP będzie odpowiedzialny Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej.

Środki będą przelewane na rachunki bankowe OSP, które zostały wskazane w umowach dotyczących dotacji. Wszystkie OSP otrzymujące dodatkowe wsparcie będą musiały sporządzić sprawozdania, w których opiszą wykonanie dofinansowanych zadań.

 


 

Starosta

Jan Zalewski

Przyjęcia interesantów

Starostwo Powiatowe

ul. Leg. Piłsudskiego 3
17-300 Siemiatycze
tel.: (85) 65 66 500
fax: 85 65 66 501
e-mail: powiat@siemiatycze.pl


           

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

lipiec 2020
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.