Logo Starostwo Powiatowe Siemiatycze - Przyjazny Urząd

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 15358
W sumie: 169563

News

News zdjęcie id 240

Integracja przez teatr

01.02.2016

Szósty rok Zespół Szkół Specjalnych w Siemiatyczach realizuje Przedsięwzięcie „Integracja przez teatr” - cykl przedstawień teatralnych skierowanych do środowiska Powiatu Siemiatyckiego. W okresie noworocznym społeczność szkolna prezentuje szerokiej publiczności spektakl teatralny. W bieżącym roku, przedstawienie pt. „Jasełka na wesoło” obejrzało około 200 widzów, w tym :

  • Przedszkolaków - Przedszkola nr 5,

  • Uczniów - Szkoły Podstawowej w Czartajewie,

  • Uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Siemiatyczach,

  • Uczniów Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Siemiatyczach

  • Podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej

  • Przyjaciół – Darczyńców placówki.

Spektakl teatralny adresowy jest do uczniów szkół różnych szczebli Powiatu Siemiatyckiego oraz przedszkoli siemiatyckich, jak również zaproszonych gości. W pierwszych latach przedstawienie prezentowano w 3 turach dla około 500 gości na scenie SOK. Od 3 lat spektakl realizowany jest w budynku szkoły dla około 200 gości. Cykl przedstawień obejmował dotychczas spektakle, m.in. „Pójdźmy do stajenki”, „Tak, On jest Królem”, „Królowa śniegu”, „Dziewczynka z zapałkami”, „Święty Franciszek”, „Aniołek gwiazdy wigilijnej”.

Głównymi aktorami przedstawienia są dzieci niepełnosprawne intelektualnie w stopniu umiarkowanym, znacznym i głębokim, z niepełnosprawnością fizyczną, sprzężoną oraz autyzmem- wychowankowie Zespołu Szkół Specjalnych w Siemiatyczach, wkładający w swoje role szczególną wrażliwość i zaangażowanie. Aktorów niekiedy w swoich rolach wspomagają pracownicy szkoły. Każdemu dają szansę prezentacji umiejętności bez względu na jego stopień niepełnosprawności zgodnie z indywidualnymi możliwościami. Zaangażowanie wychowanków w teatroterapię wymaga poczucia wspólnej odpowiedzialności, samodyscypliny, koncentracji uwagi, konieczności pamięciowego opanowania tekstów, radzenia sobie z sytuacją stresową w czasie przedstawienia. Teatroterapia to koncepcja, której głównym założeniem jest wychowanie przez teatr. Rozwija pamięć, wyobraźnię i wrażliwość, uczy aktywnej twórczości. Sprzyja harmonijnemu rozwojowi osobowości, wyzwala spontaniczne reakcje emocjonalne, aktywizuje uczestnika do samokształcenia estetycznego oraz pobudza sferę poznawczą skierowaną na zdobycie wiedzy o innych ludziach. Ma ogromny wpływ na zdolności komunikacyjne, kształci umiejętność współpracy z innymi ludźmi. Wszystkie te czynniki powodują, że teatr jest szansą na odniesienie sukcesu przez uczniów niepełnosprawnych, ujawnia prawdziwe talenty oraz pozwala uwierzyć we własne siły.

Przedsięwzięcie jest realizowane przy współpracy Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem Oddział Terenowy w Siemiatyczach. Wystrój całej sali, dekoracje sceny oraz stroje aktorów własnoręcznie przygotowują pracownicy niepedagogiczni i nauczyciele terapeuci placówki przy bardzo dużym wsparciu rodziców.

Spotkania służą upowszechnianiu idei terapii przez sztukę, jednocześnie są formą prezentacji dorobku artystycznego niepełnosprawnych wychowanków Zespołu Szkół Specjalnych w Siemiatyczach. Stanowią formę rehabilitacji społecznej oraz integracji dzieci i młodzieży niepełnosprawnej z ich pełnosprawnymi kolegami i koleżankami.

Dedykowane są Darczyńcom, Przyjaciołom - osobom prywatnym oraz instytucjom, które w każdy możliwy sposób rzeczowy, organizacyjny, finansowy, poprzez przekazanie 1% podatku oraz w każdej innej formie wspierają działalność Zespołu Szkół Specjalnych w Siemiatyczach na rzecz terapii niepełnosprawnych wychowanków.

 

Starosta

Marek Bobel

Starostwo Powiatowe

ul. Leg. Piłsudskiego 3
17-300 Siemiatycze
tel.: (85) 65 66 500
fax: 85 65 66 501
e-mail: powiat@siemiatycze.pl


           

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

grudzień 2020
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.