News

Gloria victis! Pamiętamy o 153 rocznicy Powstania Styczniowego w Siemiatyczach
05.02.2016
W sobotę, 6 lutego miną 153 lata od wybuchu Bitwy Siemiatyckiej w ramach Powstania Styczniowego - największego zrywu niepodległościowego w dziewiętnastym stuleciu historii Polski. Pamięć o bohaterach uczcili przedstawiciele władz samorządowych, księżą katoliccy i prawosławni, członkowie Towarzystwa Przyjaciół Siemiatycz oraz mieszkańcy Siemiatycz, którzy 5 lutego zebrali się na cmentarzu przy ulicy Powstania Styczniowego, na którym obok kaplicy św. Anny znajduje się pomnik poświęcony Powstańcom walczącym za wolność Polski w 1863 roku.
Podczas uroczystości odsłonięto odnowiony pomnik księdza proboszcza Rocha Boguszewskiego, który w trakcie powstania uratował życie proboszczowi siemiatyckiej parafii prawosławnej Romanowi Lacewiczowi. Pomnik został odnowiony dzięki zaangasżowaniu Rady Parafialnej i Proboszcza Parafii WNMP w Siemiatyczach.
Obecny na uroczystości wicestarosta Marek Bobel w imieniu mieszkańców całego powiatu złożył kwiaty pod Siemiatyckim Pomnikiem. Odśpiewano też pieśń „Boże coś Polskę”.
Następnie wszyscy zebrani udali się pod Obelisk Niepodległości przy ulicy Legionów Piłsudskiego. Tutaj również złożono kwiaty i symbolicznie zapalono znicze. Wszak nieopodal mieścił się Pałac Księżnej Anny Jabłonowskiej, który w trakcie powstania był miejscem dowodzenia powstaniem oraz magazynem broni. Właśnie tutaj po bitwie wojska rosyjskie żywcem spaliły Powstańców - Polskich Bohaterów.
Bitwa Siemiatycka to największa bitwa powstania styczniowego, stoczona 6 i 7 lutego 1863 roku między rosyjskimi oddziałami gen. Maniukina, a polskimi oddziałami powstańców płk. Walentego Lewandowskiego, Romana Rogińskiego i płk. Władysława Cichorskiego-Zameczka.
Dokładnie 6 i 7 lutego 1863 roku w Siemiatyczach wojska powstańcze starły się z oddziałami rosyjskimi. W Bitwie Siemiatyckiej zginęło około 200 powstańców, 300 zostało rannych lub wziętych do niewoli. Nieudana bitwa przyczyniła się do dużej dezercji z oddziałów powstańczych, powstańcy stracili także zapasy żywności i cześć taborów. Efektem bitwy było definitywne załamanie planów rozszerzenia powstania na Podlasiu. Same Siemiatycze zostały przez Rosjan zrabowane i spalone, doszczętnie zniszczono zaś Pałac księżnej Anny Jabłonowskiej, którego już nigdy nie odbudowano. Bitwa Siemiatycka pokazała jednak Rosjanom, że należy liczyć się z następnymi tego typu spotkaniami, i że stłumienie powstania nie przyjdzie tak łatwo.