Logo Starostwo Powiatowe Siemiatycze - Przyjazny Urząd

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 31499
W sumie: 108428

News

News zdjęcie id 322

Trasa kolejowa Siedlce - Siemiatycze – Czeremcha – Białystok wreszcie zostanie zmodernizowana

06.04.2016

Za kilka miesięcy ruszy gruntowna modernizacja linii kolejowej Siedlce - Siemiatycze, która stanowi fragment drogi żelaznej do Czeremchy. Projekt przedsięwzięcia znalazł się w Krajowym Programie Kolejowym. Ogłoszony przez PKP Polskie Linie Kolejowe przetarg obejmuje remont trzech linii kolejowych: jednotorowej linii nr 36 Ostrołęka – Łapy o długości ok. 80 km, dwutorowej linii nr 31 Siedlce – Czeremcha o długości 85 km i jednotorowej linii nr 32 Czeremcha - Białystok o długości 70 km oraz jednotorowej linii nr 36 Ostrołęka – Łapy o długości ok. 80 km. Procedura przetargowa jest na etapie końcowym. Rewitalizacja linii znacząco wpłynie na atrakcyjność turystyczną i gospodarczą.

- W chwili obecnej trwa procedura przetargu ograniczonego, który pozwoli na wybór rzetelnego wykonawcy. Wpłynęło 7 wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu. Zostały one złożone przez firmy zainteresowane udziałem w przetargu i aktualnie trwa ich sprawdzanie. Rozpoczęcie robót planowane jest na wrzesień 2016 roku – mówi Karol Jakubowski z Zespołu Prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe. - Czas trwania robót to 11 miesięcy. Zakres zadania przewiduje prace remontowe w obydwu torach na odcinku Siedlce – Siemiatycze - Czeremcha. Realizacja zadania ma na celu przywrócenie parametrów linii kolejowej, a także poprawę stanu technicznego infrastruktury kolejowej oraz likwidację lokalnych ograniczeń prędkości, co wpłynie na polepszenie jakości usług przewozowych. Po wykonaniu prac nastąpi skrócenie czasu przejazdu pociągów, poprawa bezpieczeństwa i płynności ruchu pociągów, a także zwiększenie przepustowości linii kolejowych, co umożliwi przejazd większej liczby pociągów. Będzie to szczególnie ważne i przydatne w czasie prowadzenia robót budowlanych w ramach modernizacji linii E75 na odcinku Sadowne - Białystok, kiedy ruch części pociągów zostanie skierowany właśnie na linie 31, 32 i 36.

Zaplanowany zakres prac modernizacyjnych jest dość szeroki - wymienione zostaną rozjazdy i tory, wyremontowane mosty i przepusty, a także zamontowane nowe urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Modernizacja obejmie także przejazdy kolejowo-drogowe. Dodatkowo na peronach i na przystankach przeprowadzone zostaną prace estetyzujące. Będą one polegały na naprawie nawierzchni i montażu nowych tablic informacyjnych oraz oświetlenia. Dzięki remontowi pociągi pasażerskie przyspieszą i pojadą na każdej z wyremontowanych linii z prędkością do 120 km/h.

Warto przypomnieć, że w listopadzie 2013 roku Rada Powiatu Siemiatyckiego jednogłośnie przyjęła stanowisko w sprawie modernizacji linii kolejowych ważnych nie tylko dla powiatu siemiatyckiego, ale również sąsiedniego hajnowskiego i bielskiego. Wspólna interpelacja radnych została przesłana między innymi do Wojewody Podlaskiego, Marszałka Województwa Podlaskiego, Sejmiku Województwa Podlaskiego.

Starosta

Jan Zalewski

Przyjęcia interesantów

Starostwo Powiatowe

ul. Leg. Piłsudskiego 3
17-300 Siemiatycze
tel.: (85) 65 66 500
fax: 85 65 66 501
e-mail: powiat@siemiatycze.pl


           

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

październik 2020
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.