Logo Starostwo Powiatowe Siemiatycze - Przyjazny Urząd

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 17659
W sumie: 275811

News

News zdjęcie id 346

Delegacja Powiatu Siemiatyckiego uczestniczyła w pogrzebie pułkownika Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”

27.04.2016

W niedzielę, 24 kwietnia w stolicy Polska pożegnała Zygmunta Szendzielarza „Łupaszkę”, bohatera powojennego podziemia niepodległościowego, straconego przez komunistyczną bezpiekę. W uroczystościach uczestniczyła oficjalna delegacja Powiatu Siemiatyckiego w składzie: Starosta Jan Zalewski, Wicestarosta Marek Bobel, Przewodniczący Rady Powiatu Krzysztof Andruszkiewicz. Na początku w kościele św. Karola Boromeusza na warszawskich Powązkach odbyła się uroczysta msza święta pogrzebowa dowódcy V Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. W wygłoszonej homilii biskup Józef Guzdek mówił między innymi, że czyn tego Żołnierza Wyklętego był tak doskonały, iż wyszedł zwycięsko z opresji historii. Hierarcha zaznaczył, że było trzeba ponad 50-ciu lat, by Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka” mógł dołączyć do panteonu polskich bohaterów. Biskup zaznaczył, iż do naszego obowiązku należy przywrócenie pamięci o bohaterach powstania antykomunistycznego w powojennej Polsce. Musimy uczynić wszystko, aby do powszechnej świadomości przebiła się prawda, że czyny żołnierzy niezłomnych zasługują na pamięć i wdzięczność całego narodu. Niezłomnego pułkownika żegnały tłumy Polaków, którzy przyjechali z całego kraju, a tym z powiatu siemiatyckiego. Po mszy świętej kondukt pogrzebowy ruszył na Cmentarz Wojskowy na Powązkach. Zgodnie z wolą rodziny, zdecydowano o pochówku Zygmunta Szendzielarza w mogile, w której została pochowana jego córka Barbara. Na grobie Pułkownika Zygmunta Szendzielarza kwiaty złożyła delegacja Powiatu Siemiatyckiego.

Warto przypomnieć słowa Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” tuż po zakończeniu II Wojny Światowej, gdy kontynuował walkę o wyzwolenie Polski, tym razem walcząc przeciwko Sowietom i ich polskojęzycznym pomocnikom :

Nie jesteśmy żadną bandą, tak jak nas nazywają zdrajcy i wyrodni synowie naszej Ojczyzny. My jesteśmy z miast i wiosek polskich. My chcemy, by Polska była rządzona przez Polaków oddanych sprawie i wybranych przez cały Naród, a ludzi takich mamy, którzy i słowa głośno nie mogą powiedzieć, bo UB wraz z kliką oficerów sowieckich czuwa. Dlatego też wypowiedzieliśmy walkę na śmierć lub życie tym, którzy za pieniądze, ordery lub stanowiska z rąk sowieckich, mordują najlepszych Polaków domagających się wolności i sprawiedliwości”.

Dowódca 5 Wileńskiej Brygady AK urodził się 12 marca 1910 roku. Przed wojną jako zawodowy oficer Wojska Polskiego służył w 4 Pułku Ułanów Zaniemeńskich w Wilnie. W roku 1939 przeszedł bohaterski szlak bojowy w składzie Wileńskiej Brygady Kawalerii. W czasie okupacji aktywnie działał w konspiracji, a po wojnie walczył w podziemiu antykomunistycznym. Aresztowany przez władze komunistyczne, został zamordowany 8 lutego 1951 roku.

 

 

Starosta

Jan Zalewski

Przyjęcia interesantów

Starostwo Powiatowe

ul. Leg. Piłsudskiego 3
17-300 Siemiatycze
tel.: (85) 65 66 500
fax: 85 65 66 501
e-mail: powiat@siemiatycze.pl


           

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

maj 2020
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.