Logo Starostwo Powiatowe Siemiatycze - Przyjazny Urząd

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 183
W sumie: 183

News

News zdjęcie id 443

Mieszkańcy przywracają pamięć o polskich żołnierzach

16.08.2016

W dniu Święta Wojska Polskiego w Siemiatyczach przy dawnym klasztorze OO. Misjonarzy na pomniku „Żołnierzy Polskich pochodzących z powiatu siemiatyckiego, walczącym w latach 1940 – 1945 na zachodnich frontach”, odsłonięto kolejną tablicę upamiętniającą żołnierzy z terenu powiatu siemiatyckiego walczących na zachodnich frontach II wojny światowej. W uroczystościach uczestniczył wicestarosta Marek Bobel i Przewodniczący Rady Powiatu Krzysztof Andruszkiewicz.

W ubiegłym roku odbyła się uroczystość związana z odsłonięciem i poświęceniem pomnika Żołnierzy Polskich pochodzących z powiatu siemiatyckiego, walczącym w latach 1940 – 1945 na zachodnich frontach. Wówczas to na tablicach umieszczono 100 nazwisk. Jednak tuż po odsłonięciu pomnika do społecznego komitetu zaczęły napływać kolejne zgłoszenia z nazwiskami żołnierzy z naszego powiatu. Po pełnej weryfikacji na kolejnej tablicy umieszczono imiona i nazwiska 20 Polskich Bohaterów,.

Całą uroczystość prowadził Bogdan Klepacki. Bogatą historię polskich żołnierzy walczących na frontach II Wojny Światowej przybliżyła siemiatyczanka – wieloletnia nauczycielka historii Grażyna Uszyńska. Symbolicznego odsłonięcia tablicy dokonali Sławomir Jakubiuk i Elżbieta Sielicka. Po wspólnej modlitwie za Ojczyznę, tablicę poświęcili ksiądz proboszcz Roman Szmurło i ksiądz mitrat Andrzej Jakimiuk. Następnie pod pomnikiem złożono wiązanki kwiatów.

W swoim wystąpieniu wicestarosta Marek Bobel mówił między innymi: „...Dziękuję wszystkim, dzięki którym powstał ten pomnik. Wzniesiony Państwa staraniem i ofiarnością monument obok hołdu dla nich jest również znakiem i wezwaniem dla nas oraz przyszłych pokoleń Polaków, by pamiętali o swoich korzeniach. Niech pamięć o tych, którzy tak wiernie walczyli o niepodległą Polskę, zawsze będzie żywa. Niech przyczynia się do umocnienia narodowej dumy i tożsamości...”.

Pomnik powstał dzięki zaangażowaniu Społecznego Komitetowi Budowy, przy współudziale środków finansowych Powiatu Siemiatyckiego. W centralnym jego miejscu znajduję się krzyż stojący na skale. Na kolumnach zaś orły oraz tablice, na których zostały wyryte nazwiska żołnierzy, służących w: Samodzielnej Brygadzie Strzelców Podhalańskich w Norwegii, Wojsku Polskim we Francji w 1940 roku, Samodzielnej Brygadzie Strzelców Karpackich w Tobruku, II Korpusie Polskim we Włoszech, l Dywizji Pancernej we Francji, Belgi, Holandii i Niemczech w Marynarce i Siłach Powietrznych, którzy swoją odwagą, ofiarnością i bohaterstwem walnie przyczynili się do pokonania hitlerowskich Niemiec.

Niezwykle ważne jest pielęgnowanie pamięci o bogatej historii i losach Polskich Żołnierzy, którzy w czasie II Wojny Światowej walczyli nie tylko o niepodległość Polski, ale też o pokój na całym świecie. Bowiem jak mawiał polski poeta Zbigniew Herbert „Naród, który traci pamięć, traci sumienie.”

Starosta

Jan Zalewski

Przyjęcia interesantów

Starostwo Powiatowe

ul. Leg. Piłsudskiego 3
17-300 Siemiatycze
tel.: (85) 65 66 500
fax: 85 65 66 501
e-mail: powiat@siemiatycze.pl


           

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

czerwiec 2020
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.