Logo Starostwo Powiatowe Siemiatycze - Przyjazny Urząd

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 189
W sumie: 189

News

News zdjęcie id 456

Znakomicie na dożynkach wojewódzkich zaprezentował się powiat siemiatycki

29.08.2016

Delegacja z powiatu siemiatyckiego, na czele ze starostą Janem Zalewskim uczestniczyła w Dożynkach Wojewódzkich, które odbyły się w niedzielę w Szumowie. Było tradycyjne dzielenie się chlebem ze zboża z tegorocznych zbiorów i były też piękne wieńce, czyli dwa najbardziej rozpoznawalne symbole dożynek. Nasz wieniec prezentowali uczniowie Zespołu Szkół Rolniczych w Ostrożanach.

„Plon niesiemy, plon

w gospodarza dom!

Aby dobrze plonowało,

Po sto korcy z kopy dało!

Otwieraj, panie, szeroko wrota

niesiem ci wieniec ze szczerego złota.

Zaściełaj, panie, stoły i ławy,

Idzie do ciebie gość niebywały.

Plon niesiemy, plon ...”

Dożynki to przede wszystkim tradycyjne podziękowanie dla rolników za ich całoroczną pracę. Uroczystości rozpoczęły się liturgią prawosławną w cerkwi pw. Zaśnięcia N.M.P. W Białymstoku i mszą świętą w kościele pw. NMP Częstochowskiej w Szumowie. Po zakończeniu części liturgicznej uczestnicy w barwnym korowodzie przemaszerowali na plac, gdzie odbyła się część obrzędowa, tradycyjne dzielenie się chlebem i artystyczna tegorocznych dożynek. Zgodnie z tradycją dożynkową starostowie wręczyli bochen chleba upieczony z tegorocznych zbiorów, gospodarzowi województwa Jerzemu Leszczyńskiemu. Marszałek podziękował rolnikom za zbiory, za wysiłek w kolejnym, trudnym roku.

Podczas dożynek odbył się konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy: tradycyjny i nowoczesny. Konkurencja była ogromna, a wieńce – zwłaszcza te nowoczesne – wyglądały jak dzieła sztuki. W pierwszej kategorii zwyciężyła wieś Studzianki z gm. Wasilków. Natomiast w kategorii „wieńce współczesne” komisja uznała, że najlepiej prezentował się wieniec ze wsi Wyszomierz Rynołty - gmina Szumowo. Dożynkom towarzyszyła wystawa płodów rolnych, maszyn i urządzeń do produkcji rolnej oraz kiermasze produktów kulinarnych i żywnościowych.

Starosta

Jan Zalewski

Przyjęcia interesantów

Starostwo Powiatowe

ul. Leg. Piłsudskiego 3
17-300 Siemiatycze
tel.: (85) 65 66 500
fax: 85 65 66 501
e-mail: powiat@siemiatycze.pl


           

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

czerwiec 2020
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.