Logo Starostwo Powiatowe Siemiatycze - Przyjazny Urząd

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 5950
W sumie: 23284

News

News zdjęcie id 466

„Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba podnoszą z ziemi przez uszanowanie” – dożynki gminy Siemiatycze

05.09.2016

Piękne, kolorowe wieńce, modlitwa, stroje ludowe, chleb i muzyka - tak można podsumować dożynki w gminie Siemiatycze. Pierwsze dożynki gminy Siemiatycze odbyły się 4 września we wsi Kłopoty Bujny. Jak się okazuje gospodarzami dożynek były trzy wsie: Kłopoty Bujny, Kłopoty Stanisławy i Kłopoty Bańki. Wieniec powiatu siemiatyckiego prezentowali uczniowie Zespołu Szkół Rolniczych w Czartajewie.

Dziękczynienie za plony rozpoczęła msza święta pod przewodnictwem Biskupa Drohiczyńskiego Tadeusza Pikusa. Gośćmi specjalnymi tegorocznych dożynek byli między innymi: Jarosław Zieliński wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, Jerzy Leszczyński marszałek województwa podlaskiego, Jan Zalewski starosta siemiatycki i wicestarosta Marek Bobel. Podczas dożynek odbył się konkursy na najpiękniejszy wieniec, który wygrało sołectwo Czartajew.

Zgodnie z tradycją starostowie dożynek przynieśli chleb i miód i przekazali na ręce wójta gminy Siemiatycze Edwarda Krasowskiego.

- Zgodnie z prośbą starostów dożynek podzielę poświęcony chleb oraz zobowiązuję się tak rządzić gminą, by wszystkim jak najlepiej i aby tego chleba starczyło nam wszystkim - mówił wójt Edward Krasowski.

Gospodarze podzielili się chlebem z gośćmi przybyłymi na uroczystość i z mieszkańcami gminy. Padały wzajemne życzenia, by tego chleba nigdy nie zabrakło i błogosławieństwa pod adresem ciężko pracujących rolników.

- Wyrażamy dziś szczególne uznanie i najgłębszy szacunek dla ludzkiej pracy. Od wieków bowiem chleb jest dla nas jednym z najważniejszych symboli. Człowiek nie tylko w pocie i znoju zarabia na chleb, ale także potrafi dzielić się nim z bliźnimi. I to właśnie stanowi o pełni naszego człowieczeństwa - mówił starosta Jan Zalewski. - Dzisiaj, w uroczystym dniu święta plonów, wszyscy pochylamy czoła przed rolniczym wysiłkiem i trudem. Przed wytężoną, codzienną pracą, która sprawia, że dary natury zamieniają się w powszedni pokarm. I podobnie jak powstały z ziarna bochen chleba jest symbolem życia, tak samo dożynki są dla nas świętem radości i wiary. Życzę wszystkim rolnikom, by ceny płodów rolnych miały stabilne ceny, które zagwarantują dalszy rozwój gospodarstw.

- „Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba podnoszą z ziemi przez uszanowanie dla darów Nieba, tęskno mi, Panie’ - mówił wiceminister Jarosław Zieliński - Ojczyzna nasza, cała nasza polska ziemia zroszona jest pracą i modlitwą rolnika. Dziś każdemu z was obecnych na dożynkach dziękuję za świadectwo przywiązania do tej ukochanej ziemi i do wartości duchowych, za to, że polski rolnik nie wstydzi się swej wiary, oddawania Bogu swego trudu.

Podczas dożynek można było zwiedzać wystawę maszyn rolniczych, wystawę płodów rolnych, stoiska firm i instytucji związanych z rolnictwem.

Podczas dożynek licznie zgromadzonych mieszkańców gminy i gości zabawiały zespoły „Pasieka” z Platerowa, „Kapela Wuja Krzycha” ze Skrzeszewa, „Pogodna Jesień” z Moniek, „Seniorynki” z Sokołowa Podlaskiego, „Jesień” z Drohiczyna itd.

 

Starosta

Jan Zalewski

Przyjęcia interesantów

Starostwo Powiatowe

ul. Leg. Piłsudskiego 3
17-300 Siemiatycze
tel.: (85) 65 66 500
fax: 85 65 66 501
e-mail: powiat@siemiatycze.pl


           

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

lipiec 2020
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.