Logo Starostwo Powiatowe Siemiatycze - Przyjazny Urząd

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 5322
W sumie: 22656

News

News zdjęcie id 486

By pamięć trwała zawsze... Dzień Sybiraka w Siemiatyczach

18.09.2016

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej dzień 17 września ustanowił Dniem Sybiraka. Przypada on w rocznicę napaści sowieckiej Rosji na Polskę. To szczególna data dla Sybiraków i Kresowian, jest symbolem naznaczenia ich życia, sposobem na zachowanie w pamięci ich tragedii i tułaczego losu.

Uczczenie Dnia Sybiraka to w Siemiatyczach wieloletnia tradycja. Pamięć o trudnym w naszej historii okresie, o rodakach, którzy w tragicznych okolicznościach stracili życie kultywowana jest dzięki aktywności członków Koła Sybiraków, którzy od lat pamiętają o tej rocznicy i dbają o to, aby miała odpowiednią oprawę. W organizację włączają się władze samorządowe, nauczyciele, młodzież i mieszkańcy.

Pierwszym etapem obchodów Dnia Sybiraka – był piękny i pełen wzruszeń patriotyczny występ młodzieży z Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II, a następnie msza święta, która została odprawiona w kościele pod wezwaniem świętego Andrzeja Boboli. W świątyni zebrali się Sybiracy, samorządowcy oraz mieszkańcy, dla których ważna jest pamięć historyczna. Nie zabrakło też pocztów sztandarowych. Powiat siemiatycki na uroczystościach reprezentowali wicestarosta Marek Bobel i Przewodniczacy Rady Powiatu Krzysztof Andruszkiewicz.

Po nabożeństwie uczestnicy uroczyście przemaszerowali pod Krzyż Sybiraka Ziemi Siemiatyckiej, gdzie złożono wieńce i zapalono znicze.

Nie brakuje w historii Polski takich rozdziałów, o których prawdę celowo zamazywano i fałszowano przez dziesięciolecia. Dotarcie do prawdy nierzadko bywa trudne. Pamiętać jednak musimy, że to właśnie historia kształtuje naszą współczesną świadomość, naszą obywatelską postawę i patriotyczną dumę.

W latach 1940 – 1941 w czterech masowych deportacjach z terenów Kresów Wschodnich II RP zostało wywiezionych wgłąb ZSRR setki tysięcy ludzi, głównie matki z dziećmi, osoby starsze, rodziny katyńskie. Bez wyroku sądu, zerwani w środku nocy mieli niespełna godzinę, a często i krócej na spakowanie najpotrzebniejszych rzeczy, pozostawienie dorobku całego życia i wyjazd w bydlęcych wagonach w nieznane. Po prawie miesięcznej podróży w tragicznych warunkach, głodni i schorowani docierali do miejsc zesłań na dalekiej Syberii czy stepach Kazachstanu. Pierwsza deportacja, która miała miejsce w nocy 10 lutego 1940 należała do najtragiczniejszych. Po niej przyszły kolejne. Niestety tylko nieliczni powrócili do ukochanej Polski. Dzień Sybiraka to także przypomnienie losu polskich oficerów, żołnierzy i jeńców, wziętych do niewoli i bestialsko wymordowanych w Lesie Katyńskim oraz w okolicach Charkowa i Tweru.
 

Starosta

Jan Zalewski

Przyjęcia interesantów

Starostwo Powiatowe

ul. Leg. Piłsudskiego 3
17-300 Siemiatycze
tel.: (85) 65 66 500
fax: 85 65 66 501
e-mail: powiat@siemiatycze.pl


           

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

lipiec 2020
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.