Logo Starostwo Powiatowe Siemiatycze - Przyjazny Urząd

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 18533
W sumie: 127409

News

News zdjęcie id 549

Mieszkańcy wspólnie śpiewali pieśni patriotyczne

14.11.2016

Obchody Święta Niepodległości w całym Powiecie Siemiatyckimi i mieście Siemiatycze mają zawsze szczególny charakter. Stanowią bowiem pielęgnowanie tradycji patriotycznych, wzorów bohaterstwa, uczą szacunku wobec historii i tradycji narodowej. W dniu świętowania Odzyskania przez Polskę Niepodległości w sercach siemiatyckich społeczników zrodził się pomysł wspólnego przeżywania polskiej historii, opisanej w polskiej piosence niepodległościowej. Wszyscy wiemy, jaką moc ma wspólne śpiewanie. Dlatego w tym roku po raz pierwszy w Siemiatyczach odbył się „I Festiwal Pieśni i Tańców Polskich w rocznicę odzyskania niepodległości”. W patriotycznym spotkaniu uczestniczył między innymi wicestarosta Marek Bobel i Marszałek Województwa Podlaskiego Jerzy Leszczyński.

Organizacja festiwalu jest wspólnym przedsięwzięciem Zespołu Pieśni i Tańca „Małe Podlasie” oraz siemiatyckiej Szkoły Muzycznej I St. im. Wojciecha Kilara. Przed licznie zgromadzoną publicznością wystąpili tancerze z Małego Podlasia i instrumentaliści oraz chór Szkoły Muzycznej. Gośćmi specjalnymi imprezy były grupy: Zespół Tańca Ludowego „Perła” z Niemeczyna z Litwy oraz Zespół Folklorystyczny „Mali Poligrodzianie” z Poznania.

Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych ma moc szczególną: jest źródłem wielu pięknych wzruszeń i radosnych przeżyć, wywołuje poczucie wspólnoty i jedności wśród śpiewających, stwarza możliwość okazywania uczuć patriotycznych.

Polacy od kiedy historia pamięta śpiewali pieśni, gdy walczyli o nasz kraj, i śpiewali gdy Polska była wolna. Dzisiejsze pokolenie młodych ludzi nie doświadczyło na sobie, czym jest walka o wolną Polskę, i oby nie musiało tego doświadczać. Dziś trzeba stwarzać wiele okazji do przeżywania pozytywnych emocji i uczuć, by młodzież nie traktowała patriotyzmu jako starodawnego pojęcia, które trzeba odłożyć do szafy. Dziś trzeba, by młodzież pojęcie „patriotyzmu” zdefiniowała sobie na nowo, by zrozumiała, co to znaczy być patriotą w dzisiejszych czasach. Dlatego jakże cenna jest kulturalono - patriotyczna siemiatycka inicjatywa. Warto ją kontynuować i rozwijać w kolejnych latach.

Warto w tym miejscu przypomnieć słowa Prymasa Tysiąclecia ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, który na krótko przed swoją śmiercią powiedział: "Tak często słyszy się zdanie: 'Piękną i zaszczytną rzeczą jest umrzeć za Ojczyznę'. Jednakże trudniej jest niekiedy żyć dla Ojczyzny. Można w odruchu bohaterskim oddać swoje życie na polu walki, ale to trwa krótko. Większym nieraz bohaterstwem jest żyć, trwać, wytrzymać całe lata...Wytrwać dla Ojczyzny, nabrać zaufania do niej, mieć gotowość oddania jej wszystkiego z siebie...”.

fot. www.podlasie24.pl

Starosta

Przyjęcia interesantów

Starostwo Powiatowe

ul. Leg. Piłsudskiego 3
17-300 Siemiatycze
tel.: (85) 65 66 500
fax: 85 65 66 501
e-mail: powiat@siemiatycze.pl


           

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

listopad 2020
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.