Logo Starostwo Powiatowe Siemiatycze - Przyjazny Urząd

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 5282
W sumie: 22616

News

News zdjęcie id 591

Wystartują w dzień i w nocy. Siemiatycki szpital będzie miał nowoczesne lądowisko!

16.12.2016

W 2017 roku siemiatycki szpital doczeka się nowoczesnego lądowiska dla helikopterów Lotniczego Pogotowia Ratunkowego dostosowanego do wszelkich standardów unijnych, przystosowanego również do startów i lądowań nocnych. To rozwiązanie w bardzo dużym stopniu ułatwi lotniczy transport chorych i poprawi jakość usług medycznych szpitala. Do tej pory helikoptery Lotniczego Pogotowia Ratunkowego mogły lądować przy siemiatyckim szpitalu tylko od świtu do zmierzchu.

Po zmroku lądowały na płycie siemiatyckiego stadionu przy dużym zalewie. Realizacja inwestycji będzie możliwa dzięki środkom zewnętrznym i konkretnym zaangażowaniu się w sprawę wicestarosty Marka Bobel, bezpośrednio nadzorującego siemiatycki szpital, starosty Jana Zalewskiego oraz dyrektora szpitala.

Gruntowna modernizacja lądowiska wyczekiwana była od lat. Dzięki niemu znacznie poprawi się jakość świadczonych przez szpital usług. Lądowisko zapewni także idealne warunki do pracy ratownikom z Siemiatycz oraz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

- Do końca 2017 roku zgodnie z warunkami ogłoszonego przez SP ZOZ przetargu mieszkańcy naszego powiatu będą wreszcie mieli lądowisko z prawdziwego zdarzenia. Zapewnienie znacznie lepszych warunków leczenia i bezpieczeństwa mieszkańców to piorytet dla powiatu – mówi wicestarosta Marek Bobel. - Zakres prac obejmie między innymi budowę nowej podgrzewanej, utwardzonej płyty dla śmigłowców sanitarnych, modernizację dróg dojazdowych do płyty lądowiska, instalację nowego oświetlenia oraz nowoczesnych urządzeń nawigacyjnych. Lądowisko wyposażone będzie między innymi w system nawigacyjny służący pilotom do bezpiecznego zejścia i ostrzegający o zbyt niskim lub zbyt wysokim podejściu do lądowania. Drugim ważnym elementem wyposażenia jest wskaźnik kierunku wiatru. Dzięki niemu pilot wie od której strony ma podchodzić do lądowania. Dodatkowo pilot śmigłowca będzie mógł sam zdalnie z pokładu śmigłowca włączyć oświetlenie na siemiatyckim lądowisku.

- Jesteśmy na etapie końcowym przetargu, czyli wyłonienia wykonawcy prac budowlanych. Dlatego dokładne koszty jeszcze nie są w pełni znane – tłumaczy Andrzej Szewczuk dyrektor SP ZOZ Siemiatycze. – Wykonawca będzie wyłoniony do końca grudnia tego roku. Zgodnie z harmonogramem prace budowlane rozpoczną się wiosną, zaś cała inwestycja będzie zakończona najpóźniej do końca grudnia 2017 roku. Inwestycja jest niezwykle ważna dla naszego szpitala. Na pewno pacjenci poczują się też znacznie bezpieczniej, gdyż w razie potrzeby będą bardzo szybko przetransportowani do ośrodków specjalistycznych. Inwestycja będzie zrealizowana w 85% ze środków zewnętrznych oraz własnych szpitala.

Przypomnijmy, że wicestarosta Marek Bobel oraz dyrektor SP ZOZ Siemiatycze spotkali się wiosną tego roku w Warszawie z Wiceministrem Zdrowia Markiem Tombarkiewiczem odpowiedzialnym w resorcie za ratownictwo medyczne. Rozmowa dotyczyła funkcjonowania ratownictwa medycznego w powiecie siemiatyckim, a w szczególności możliwości modernizacji przyszpitalnego lądowiska i dostosowania go do wymagań lądowań nocnych. Później były kolejne wizyty w różnych instytucjach i ministerstwach, by pozyskać pieniądze na modernizację siemiatyckiego lądowiska. Dziś można ostatecznie powiedzieć, że w 2017 roku inwestycja zostanie w Siemiatyczach zrealizowana! Pozostaje tylko trzymać kciuki za bezproblemową realizację całego zadania.

Warto nadmienić, że listopadzie w pobliskim Sokołowie Podlaskim otwarto nową bazę Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Pozwoli to na szybsze dotarcie śmigłowca LPR do siemiatyckiego szpitala. Jest to niezwykle ważne, bowiem szybka pomoc w nagłych wypadkach, to znacznie większa szansa na przeżycie i powrót do zdrowia poszkodowanego. W nowo otwartej bazie - oprócz ratowników - stacjonuje warty blisko 30 milionów złotych śmigłowiec - Eurocopter EC 135.

Starosta

Jan Zalewski

Przyjęcia interesantów

Starostwo Powiatowe

ul. Leg. Piłsudskiego 3
17-300 Siemiatycze
tel.: (85) 65 66 500
fax: 85 65 66 501
e-mail: powiat@siemiatycze.pl


           

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

lipiec 2020
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.