Logo Starostwo Powiatowe Siemiatycze - Przyjazny Urząd

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 31526
W sumie: 108455

News

News zdjęcie id 603

Dworzec kolejowy w Siemiatyczach Stacji doczeka się modernizacji

29.12.2016

Mamy dla mieszkańców Powiatu Siemiatyckiego i turystów odwiedzających Podlasie Nadbużańskie dobre wiadomości związane z budynkiem dworca PKP w Siemiatyczach Stacji. Otóż w 2017 roku rozpocznie się długo oczekiwana modernizacja dworca kolejowego w Siemiatyczach Stacji. Dworzec objęty jest ochroną konserwatorską, powstał w 1956 roku. Budynek, leżący przy linii 31 Siedlce – Siemianówka, w ciągu roku obsługuje około 50 tysięcy podróżnych. PKP S.A. wybrała wykonawcę dokumentacji projektowej, przedprojektowej i okołoprojektowej dla inwestycji dworcowych w Siemiatyczach Stacji i Czeremsze. Są to inwestycje realizowane w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia.

Na ogłoszenie w przetargu dotyczącym opracowania dokumentacji dla dworca w Siemiatyczach odpowiedziało 5 wykonawców. Wartość zwycięskiej oferty konsorcjum firm „BBC Best Building Consultants Nadzory i doradztwo Budowlane Łukasz Zdziebłowski, BBC Best Building Consultants oraz Schuessler – Plan Inżynierzy” to ponad 196 tys. zł brutto.

W centralnej części budynku aktualnie mieści się poczekalnia. Toalety są natomiast zlokalizowane w osobnym budynku, przeznaczonym do wyburzenia. Na poddaszu dworca umieszczony jest lokal mieszkaniowy. Ze względu na wartość zabytkową nie jest planowana większa ingerencja w strukturę zewnętrzną poza wymianą stolarki okiennej i drzwiowej, renowacją elewacji wraz z odnowieniem detali i zabezpieczeniem przed warunkami atmosferycznymi oraz wykonaniem nowych otworów drzwiowych lub okiennych.

W wyniku przebudowy toalety zostaną przeniesione do wewnątrz budynku. Nie planuje się umieszczania lokali komercyjnych ani kas – w środku przewidziano za to miejsce na automat do sprzedaży słodyczy, napojów zimnych i gorących itd. Blisko 60% powierzchni ma służyć funkcjom publicznym. Budynek dworca, znajdujący się na podwyższeniu, zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Na placu przydworcowym powstanie parking dla ok. 15-20 samochodów.


Projekt powinien powstać w ciągu 34 tygodni od zawarcia umowy. Wykonawca projektu będzie sprawować także nadzór nad realizacją prac. Ich rozpoczęcie przewidziane jest w III kwartale 2017 r. Przebudowa zajmie ok. 10 miesięcy.

Głównym celem realizowanych inwestycji jest jak najlepsze dostosowanie dworców do potrzeb pasażera i zapewnienie najwyższych standardów obsługi. Kompleksowa przebudowa obiektów oznacza gruntowną modernizację wnętrza i elewacji budynków, uporządkowanie terenów przyległych oraz dostosowanie dworców do potrzeb osób o ograniczonej mobilności i osób niepełnosprawnych.

W ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia PKP S.A. realizuje 10 inwestycji dworcowych (Nidzica, Olsztyn Główny, Olsztyn Zachodni, Olsztynek, Szczytno, Skarżysko-Kamienna, Białystok, Bielsk Podlaski, Czeremcha, Siemiatycze). Łączna wartość dofinansowania z Programu wynosi 160 mln zł.

 

Starosta

Jan Zalewski

Przyjęcia interesantów

Starostwo Powiatowe

ul. Leg. Piłsudskiego 3
17-300 Siemiatycze
tel.: (85) 65 66 500
fax: 85 65 66 501
e-mail: powiat@siemiatycze.pl


           

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

październik 2020
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.