Logo Starostwo Powiatowe Siemiatycze - Przyjazny Urząd

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 2658
W sumie: 243350

News

News zdjęcie id 613

Święta Bożego Narodzenia w Powiatowym Domu Pomocy Społecznej w Siemiatyczach

04.01.2017

Mieszkańcy i pracownicy Powiatowego Domu Pomocy Społecznej w Siemiatyczach tworzą jedną wielką rodzinę. Jedni i drudzy przez lata zżyli się ze sobą. Magia świąt Bożego Narodzenia robi tę wyjątkową i niepowtarzalną atmosferę. Uroczystości Bożego Narodzenia w PDPS rozpoczyna Msza Święta w kaplicy. Wigilijny stół gromadzi mieszkańców, personel, gości. Przygotowany jest tradycyjnie, tak jak w domu. Biały obrus, odświętna zastawa, tradycyjne potrawy przygotowane przez własną kuchnię. Dzielenie się opłatkiem i prosforą stanowi szczególny moment – pojednania, poczucia wspólnoty. Często pojawiają się łzy wzruszenia. W wigilijny wieczór przy kolacji gościł w PDPS Starosta Jan Zalewski, który złożył mieszkańcom i pracownikom życzenia świąteczne i podzielił się opłatkiem.

W Domu Pomocy Społecznej w Siemiatyczach okres świąteczny rozpoczyna się dużo wcześniej. Na spotkania z mieszkańcami w tym roku przybyły dzieci z Przedszkola nr 1 w Siemiatyczach ze świątecznym przedstawieniem i życzeniami dla pensjonariuszy oraz tradycyjnie jak co roku młodzież ze szkolnego koła „Caritas” działającego przy Gimnazjum nr 2 w Siemiatyczach.

Nie zabrakło również Świętego Mikołaja, który co roku wręcza upominki w Wigilijny Dzień. Nie sposób zauważyć krzątaniny, poruszenia oraz świątecznych dekoracji w całym budynku i na zewnątrz.

Wspólny duży dom wymaga przede wszystkim wielkiej tolerancji. Z tym jest różnie ale ludzie starają się i chcą być wyrozumiali. Do DPS przychodzą z różnymi doświadczeniami życiowymi, z różnymi chorobami, różnym temperamentem, charakterem, wykształceniem, zawodem i to tworzy mozaikę codzienności, w której trzeba godzić wszystkie namiętności.

Niektórzy jeżdżą na święta do rodziny, inni chcieliby a nie mogą. Są i tacy, którzy jadą dopiero po wigilii. Dlaczego? – Ponieważ tu jest ich dom.

- Mieszkańcy naszego Domu, podobnie jak każdy z nas wyczekują świąt z ogromna niecierpliwością – mówi Janusz Bąk – Dyrektor PDPS. Cała załoga zaangażowana jest w świąteczne przygotowania, staramy się aby mieszkańcy przeżyli święta z największą radością. Wieczerzę wigilijną przygotowujemy tak, aby każdy był zauważony i dowartościowany. Każdemu kto porusza się o własnych siłach, na wózku, balkoniku, kulach – przygotowane jest miejsce przy stole. Do osób chorych i leżących chodzimy z opłatkiem do pokoi.

Wiemy jaką wartość ma każdy gest życzliwości skierowany do człowieka, który w jesieni życia zostaje z dala od swojej rodziny, często doświadczony chorobą czy niepełnosprawnością. Wiemy również, że dla części mieszkańców święta są czasem bardzo bolesnym. Za wszelką cenę chcieli by być blisko swoich dzieci, wnuków a jednak z różnych przyczyn nie zawsze mogą. Potrzeba dużo serdeczności, aby wszyscy, okres świąteczny mogli przeżyć w spokoju i zadowoleniu.

Starosta

Jan Zalewski

Przyjęcia interesantów

Starostwo Powiatowe

ul. Leg. Piłsudskiego 3
17-300 Siemiatycze
tel.: (85) 65 66 500
fax: 85 65 66 501
e-mail: powiat@siemiatycze.pl


           

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

kwiecień 2020
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.