Logo Starostwo Powiatowe Siemiatycze - Przyjazny Urząd

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 15371
W sumie: 169576

News

News zdjęcie id 83

Odsłonięcie pomnika poświęconego żołnierzom Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie pochodzącym z terenu powiatu siemiatyckiego

W niedzielę 14 czerwca na placu parafialnym przy kościele WNMP w Siemiatyczach odsłonięto pomnik poświęcony żołnierzom Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, pochodzącym z terenu powiatu siemiatyckiego. Pomnik powstał z inicjatywy Społecznego Komitetu budowy pomnika pod przewodnictwem Włodzimierza Brzozowskiego.

W uroczystości udział wzięli: Biskup Drohiczyński - Tadeusz Pikus, proboszcz parafii pw. NMP - Stanisław Ulaczyk wraz z duchowieństwem, Dziekan Prawosławny Dekanatu Siemiatyckiego - Andrzej Jakimiuk wraz z duchowieństwem, Krzysztof Jurgiel - poseł RP, przewodniczący sejmowej komisji rolnictwa i rozwoju wsi oraz przedstawiciele władz samorządowych powiatu: Jan Zalewski - Starosta Powiatu, Marek Bobel - Wicestarosta, Krzysztof Andruszkiewicz - Przewodniczący Rady Powiatu, Wiesław Klepacki - Członek Zarządu Powiatu, Edward Krasowski - Wójt Gminy Siemiatycze, Wojciech Borzym - Burmistrz Drohiczyna, Piotr Siniakowicz - Burmistrz Miasta Siemiatycze, Henryk Czmut - Wiceburmistrz, Krzysztof Radziszewski - Wójt Gminy Perlejewo oraz delegacje ze szkół i instytucji z terenu miasta i powiatu.

Uroczystość uświetniły poczty sztandarowe ze szkól, instytucji i związków oraz Kompania Wojska Polskiego, która salwą honorową oddała cześć poległym żołnierzom.

Pomnik jest oddaniem należytego hołdu żołnierzom z terenu powiatu walczącym o wolność Polski, jest upamiętnieniem ich męstwa i ofiarności. Na pamiątkowej kamiennej tablicy po obu stronach obeliska są zamieszczone ich imiona i nazwiska a na środkowej płycie napis:

„PAMIĘCI NACZELNEGO WODZA GEN. WŁADYSŁAWA SIKORSKIEGO ORAZ BOHATERSKICH ŻOŁNIERZY I ICH DOWÓDCÓW WALCZĄCYCH Z NIEMCAMI W LATACH 1940-45 W POLSKICH SIŁACH ZBROJNYCH NA ZACHODZIE (...)

W 70 ROCZNICĘ ZAKOŃCZENIA II WOJNY ŚWIATOWEJ MIESZKAŃCY POWIATU SIEMIATYCKIEGO.”

Budowa pomnika została sfinansowana z dobrowolnej zbiórki mieszkańców powiatu oraz dofinansowana z budżetu powiatu w ramach otwartego konkursu ofert na zadanie z zakresu przedsięwzięć upowszechniających tradycje narodowe, pielęgnowanie oraz rozwój świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej.


Starosta

Marek Bobel

Starostwo Powiatowe

ul. Leg. Piłsudskiego 3
17-300 Siemiatycze
tel.: (85) 65 66 500
fax: 85 65 66 501
e-mail: powiat@siemiatycze.pl


           

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

styczeń 2021
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.