Logo Starostwo Powiatowe Siemiatycze - Przyjazny Urząd

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 18147
W sumie: 276299

News

News zdjęcie id 956

OŚWIADCZENIE PAŃSTWOWEGO POWIATOWEGO INSPEKTORA SANITARNEGO W SIEMIATYCZACH

28.11.2017

 

OŚWIADCZENIE

W związku z nieprawdziwymi informacjami pojawiającymi się na stronach internetowych i portalach społecznościowych odnośnie tematu przydatności do spożycia wody z wodociągu zbiorowego zaopatrzenia w Siemiatyczach informuję iż:

  • 23 listopada 2017 roku - w czwartek (zgodnie z wcześniej ustalonym harmonogramem) zostały pobrane do badania laboratoryjnego próbki wody z wodociągu miejskiego na terenie Miasta Siemiatycze (Gimnazjum Gminne w Siemiatyczach ul. Kościuszki 88, Szpital Powiatowy Siemiatyczach, ul. Szpitalna 8 i Restauracja Kresowiak,. ul. Grodzieńska7). Pobrane próbki wody zostały niezwłocznie przekazane do badania w specjalistycznym laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Białymstoku.

  • W piątek, 24 listopada 2017 roku telefonicznie poinformowaliśmy Zakład Wodociągów i Kanalizacji PK w Siemiatyczach, że w wodzie prawdopodobnie mogą znajdować się bakterie grupy coli i trzeba przygotować się do realnych działań naprawczych.

  • W sobotę (25 listopada), około godz. 10.00 z laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Białymstoku otrzymałam oficjalną informację iż wyniki badań próbek z wodociągu zbiorowego w Siemiatyczach są nieprawidłowe i w wodzie znajdują się znaczne ilości bakterii z grupy coli – wynik badania 64, 58, 52 (dopuszczalna norma wynosi zaś 0).

  • W sobotę, 25 listopada około godz. 10.40 o wynikach badań i zawartości bakterii w miejskim wodociągu telefonicznie poinformowałam Kierownika Zakładu Wodociągów i Kanalizacji Franciszka Żero i Prezesa Przedsiębiorstwa Komunalnego w Siemiatyczach Bogusława Zduniewicza z prośbą o jak najszybsze poinformowanie Mieszkańców Siemiatycz, Burmistrza Siemiatycz o zaistniałym fakcie oraz podjęcie natychmiastowych działań mających na celu doprowadzenie jakości wody w siemiatyckim wodociągu do wymagań określonych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 13 listopada 2015 roku. Poinformowałam również iż formalna decyzja (o braku przydatności wody do spożycia przez ludzi z uwagi na obecność w wodzie bakterii grupy coli) w tej sprawie zostanie wydana w poniedziałek, 27 listopada (po otrzymaniu pisemnych wyników badań z laboratorium WSSE w Białymstoku).

  • Raz jeszcze zaznaczam iż formalna decyzja w tej sprawie została wydana w poniedziałek, 27 listopada 2017 roku, zaś informacje odnośnie wyników badań z laboratorium WSSE w Białymstoku telefoniczne zostały przekazane do Przedsiębiorstwa Komunalnego w Siemiatyczach niezwłocznie (telefonicznie) już w sobotę przed południem - 25 listopada.

  • Sugerowanie na internetowych portalach społecznościowych przez Władze Miasta Siemiatycz iż działania Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Siemiatyczach jakoby były opóźnione są informacjami nieprawdziwymi i godzącymi w dobre imię PSSE w Siemiatyczach.

  • Informuje również iż na dzień 28 listopada 2017 roku stwierdza się brak przydatności wody (z miejskiego wodociągu w Siemiatyczach) do spożycia przez ludzi z uwagi na obecność w wodzie bakterii coli (wyniki badań z 28 listopada 2017 roku ponownie wskazują przekroczenie dopuszczalnych norm). Taka decyzja obowiązuje ze względu na ochronę zdrowia lub życia ludzkiego. Uruchomienie wodociągu w Siemiatyczach będzie mogło nastąpić po przeprowadzeniu działań naprawczych i ponownym pobraniu próbek wody skutkujących stwierdzeniem, że woda nadaje się do spożycia.

Państwowy Powiatowy

Inspektor Sanitarny w Siemiatyczach

mgr Jadwiga Hackiewicz

 


Starosta

Jan Zalewski

Przyjęcia interesantów

Starostwo Powiatowe

ul. Leg. Piłsudskiego 3
17-300 Siemiatycze
tel.: (85) 65 66 500
fax: 85 65 66 501
e-mail: powiat@siemiatycze.pl


           

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

maj 2020
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.